Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cezaevindeki yaralılar 'tedavi edilmedi' iddiası

  Hürriyet Haber
  29.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  "Hayata dönüş operasyonu"nda yaralanan ve Kocaeli F tipine sevkedilen tutuklu ve hükümlülerin halen tedavilerinin yapılmadığı iddia edildi. Aileler, Tabipler Odası ve Baro'dan yardım istedi.

  Anadolu Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) Başkanı İsmail Kara, Ümraniye E Tipi Cezaevi'nden Kandıra'daki Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne gönderilen oğlu Fikret (21) ile yaptığı görüşün ardından, tutuklu ve hükümlü ailelerine pek çok zorluk çıkarıldığını öne sürdü.

  Oğlunu görebilmek için 2 gün çaba harcadığını ifade eden Kara, ''Oğlumla görüştüm, sağlığı iyi değil. Yüzünde morluklar, darp izleri ve ayağında kurşun yarası var. Diğer arkadaşları gibi onun da tedavisi yapılmamış. Çocuklarımızın durumu çok kötü, Tabipler Odası ve Baro'dan yardım bekliyoruz'' dedi.

  Kara, Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde 128 kişinin ölüm orucuna, diğerlerinin de açlık grevine devam ettiğini öne sürdü. Kara, ölüm orucundakilerden 44'ünün durumlarının çok kötü olduğunu da belirtti.

  Bu arada, kardeşini ziyarete gelen Fikret Erdoğan da, cezaevinin çevresinde tutuklu ve hükümlü ailelerinin kalacakları veya ihtiyaçlarını giderecekleri herhangi bir salonun ve tuvaletin bulunmadığını kaydetti.

  Çocukları ile görüşen tutuklu ve hükümlü aileleri, görüş sırasında sık sık elektriklerin kesildiğini, telefonların dinlendiğini de bildirdiler.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı