Gündem Haberleri

  Cezaevindeki 211 mahkuma disiplin cezası

  Hürriyet Haber
  29.01.2002 - 17:26 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bugüne kadar F tipi cezaevlerinde 211 tutuklu ve hükümlüye disiplin cezası verildiğini söyledi.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F Tipicezaevlerinde 1260 tutuklu ve hükümlünün barındığını bildirerek, bunlardan 211 kişinin çeşitli nedenlerle disiplin cezası aldığını açıkladı. 

  SP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun konuya ilişkin soru önergesini yanıtlayan Türk, F Tipi cezaevleriyle ilgili sayısal bilgilere yer verdi. 

  Türk, 25 Aralık 2001 tarihi itibariyle, Ankara, Bolu, Edirne, İzmir, Kocaeli ve Tekirdağ F tipi cezaevlerinde 575'i hükümlü, 685'i de tutuklu olmak üzere 1260 kişinin barındırıldığını bildirdi.Bu tutuklu ve hükümlülerden Ankara'da 106, Bolu'da 3, Edirne'de 12, İzmir'de 25, Kocaeli'de 12, Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi'nde de 53 kişinin disiplin cezası aldığını belirten Türk, şunları kaydetti: 

  ''Disiplin cezaları, Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzük'te belirtildiği gibi disiplin kurullarınca verilmektedir. Bu kurullar, kurum müdürünün başkanlığında doktor, psikolog veya sosyal çalışmacı, öğretmen, idare memuru, atölye şefi ve infaz koruma başmemurundan oluşmaktadır. Anılan tüzük uyarınca, kurum müdürünün tek başına verebileceği disiplin cezası, kınama cezasından ibaret bulunmaktadır.''

  Adalet Bakanı Türk, tutuklu ve hükümlülerin, disiplin cezalarına karşı infaz hakimliğine şikayette bulunabileceklerini bildirerek, ''yargı denetiminden geçmiş bir cezanın keyfi olduğundan söz etmeye deolanak bulunmamaktadır'' görüşünü ifade etti. 

  HANGİ NEDENLE CEZA ALDILAR

  Bakan Türk'ün yanıtında disiplin suçlarının cezaevlerine göre dağılımına da yer verildi. Tutuklu ve hükümlülerin ceza aldıkları disiplin suçları şöyle: 

  - Cezaevi çatısına çıkmaya teşebbüs                 3
  - Cezaevi eşyasına zarar vermek                    69
  - Diğer mahkumlar adına mektup göndermek           10
  - Görevli personele sövme, müessir fiil, tehdit  mukavemet                                         45 
  - Kavga çıkarmak                                    6
  - Odada ateş yakmak, yangın çıkarmak                2
  - Odalarda, izin verilmeyen eşya bulundurmak       20
  - Örgütsel faaliyette bulunmak                     41
  - Uyuşturucu sokmaya teşebbüs                       2
  - Cezaevinin güvenliğini tehlikeye atacak şekilde mektup yazmak                                      9
  - Terör mahkumlarına bilgitaşımak (adli mahkum)   2
  - Oda arkadaşına müessir fiilde bulunmak            
  Toplam                                          211

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı