ANKARA HABERLERİ

Cezaevinde açık görüş mutluluğu

Hürriyet Haber
02.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Tutuklu ve hükümlüler, 27 Eylül’de başlayan açık görüşten, 5 Ekim’e kadar yararlanacak. Süre yarım saatten az, 1 saatten fazla olmuyor.

Hürriyet Haber

RAMAZAN Bayramı dolayısıyla açık görüşten yararlanan tutuklu ve hükümlüler, bayramın birinci gününde akrabalarıyla bayramlaştı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından Cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen genelgeye göre, Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 Nolu L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Aydın E Tipi, Metris 1 No’lu T Tipi, Bursa E Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Gaziantep E Tipi, İzmir-Buca Kapalı, Konya E Tipi ve Mersin E Tipi kapalı ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklular için açık görüş, 27 Eylül’de başladı. Bu cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, 5 Ekime kadar açık görüşten yararlandırılacak.

Müdürsüz cezaevleri

Müdürü bulunmayan bağlı ceza infaz kurumlarında kınama cezası dışında disiplin cezası alan ve cezaları kaldırılmayan hükümlü ve tutuklular açık görüşten yararlandırılmıyor. Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürülüyor. Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen yakınlarının, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgeler ile ispatlamaları gerekiyor. Anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların da üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanıyor. Bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmıyor. Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturuldu. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edildi.

İkinci defa izin yok

Hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin, ziyaret gününde cezaevine gelmesi sağlanarak izdiham önlenmesi amaçlanıyor. Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmıyor, bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, 2. izin verilmiyor. Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatle aranıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Cezaevinde açık görüş mutluluğu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı