Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cezaevi faksından bakana küfür

  Hürriyet Haber
  03 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 03 Eylül 1998 - 00:01

  Sürekli skandalların yaşandığı Bayrampaşa Cezaevi'nde gizli örgüt militanlarının, faks çekerek hem bakana hem de devlete hakaret ettiği ortaya çıktı.

  Adını ölüm oruçları, isyanlar, büyük firarlar, örgüt içi cinayetlerle sık sık duyuran Bayrampaşa Cezaevi, yeni bir skandalla çalkalandı. Cezaevinde kalan yasadışı örgüt militanlarının, cezaevinin faksını kullanarak, Adalet Bakanı'nı ve devleti tehdit ettikleri ortaya çıktı. Eyüp Cumhuriyet Savcısı Turgut Öztürk, Bayrampaşa Cezaevi'nde tutuklu kalan DHKP-C ve TKEP-L örgütlerinin temsilcileri Şadi Özpolat ve Şerif Kurtoğlu hakkında, devlete ait faks cihazını kullanarak, devletin şahsiyetine ve Adalet Bakanı'na hakaret ve tehdit ettikleri gerekçesiyle dava açtı.

  Hesap soracaklarmış

  İddianamede, İzmir'de kaybolan yasadışı örgüte mensup 4 kişinin bulunmasını isteyen Özpolat ve Kurtoğlu'nun, cezaevinin faksını kullanarak Adalet Bakanlığı'na geçtikleri faks mesajında, şöyle dedikleri bildirildi: ‘‘Faşist devlet özellikle 90'lı yıllardan sonra hız verdiği kayıplar listesine dört insanımızı daha ekliyor. Hasan Aydoğan, M. Ali Mandal, Neslihan Uslu, Metin Andaç. Çürüyen çetelerle beslenen ve halkın kanı üzerinde egemenliğini sürdürmeye çalışan devlet, kaybetmekle halkın onur, namus ve kurtuluş mücadelesini engelleyemeyecektir. Devlet, zulmün, sömürünün hesabını verecektir. Kayıpların hesabını Adalet Bakanı'ndan soracağız.’’

  Yöneticilere soruşturma yok

  Savcı Öztürk, faksı kullanan yasadışı örgüt militanlarının TCK'nın 64/1 ve 159/1. maddeleri uyarınca cezalandırılması istemiyle Eyüp Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açarken, faks cihazını örgüt militanlarının emrine veren cezaevi yöneticileri hakkında soruşturma açılmasına gerek görmedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı