Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cezaevi eylemi bitti

  Hürriyet Haber
  02.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.04.1998 - 00:01

  Buca'da başlayan ve 10 cezaevine yayılıp, isyana dönüşen eylem dün Bayrampaşa Cezaevi'nde mahkûmların oluşturduğu 'Cezaevleri Merkez koordinasyonu' ile yapılan görüşmelerin ardından sona erdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici ile koordinasyon arasında yürütülen görüşmelerde 4 madde üzerinde anlaşıldı.

  Buca Cezaevi'nde Kızıldere'nin yıldönümünde başlayan ve DHKP-C üyesi 10 mahkûmun başka cezaevlerine nakledilmesiyle alevlenen direniş ve rehin almalar, Bayrampaşa Cezaevi'ndeki mahkûmların oluşturduğu Cezaevleri Merkez koordinasyonu ile yapılan görüşmelerin ardından sona erdi. Adalet Bakanı adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici'nin yürüttüğü görüşmelerde 4 madde üzerinde anlaşıldı ve akşam, Bayrampaşa'dan gelen haber üzerine Buca, Bergama, Çanakkale, Çankırı, Sakarya, Bursa, Aydın, Sağmalcılar, Ankara Merkez ve Ümraniye cezaevlerindeki direniş bitti. Tutuklu ve hükümlülerin rehin aldığı 35 görevli serbest bırakldı.

  BAŞSAVCI’DAN AÇIKLAMA

  Dün öğleden sonra bir açıklama yapan Çitici, eylemin, hükümlülerin kendileriyle ilgilenecek yakınlarının olacağı cezaevlerine sevk edilmek istemeleri üzerine başladığını belirtti. Durumun, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'ya arz edildiği ve Sungurlu'nun da bu konunun çözüm girişiminde bulunması için kendisine görev ve yetki verdiğini kaydeden Başsavcı Çitici, ‘‘Sayın Bakan'ın talimatları doğrultusunda, bundan böyle, hükmen tutukluların sevklerinin yakınlarının bulunduğu yer cezaevlerine yapılacağı, Buca'dan sevk edilen 10 hükümlünün yerlerinin hemen değiştirileceği ve hoş görülmeyen cezaevi eylemlerinin son bulacağı kamuoyunun bilgisine sunulur’’ dedi. Tutuklu ve hükümlülerin, bu açıklamanın kamuoyuna duyurulmasından sonra eylemlerini bitirmesinin beklendiği kaydedildi.

  4 MADDELİK ANLAŞMA

  Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Ümraniye'deki Üsküdar E Tipi Cezaevi'ne gelen Avukat Behiç Aşçı cezaevine girdi. Saat 19.30 sıralarında dışarı çıkan Avukat Aşçı, eylemin bittiğini, diğer cezaevlerinde de direnişin sona erdiğini söyledi. Avukat Aşçı, ‘‘Adalet Bakanlığı adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici ve tüm Türkiye'deki cezaevlerinde bulunan mahkûmlar adına Bayrampaşa Cezaevi'nde bulunan Cezaevleri Merkez Koordinasyonu arasında yapılan görüşmelerde 4 maddelik bir anlaşma yapıldı. Buna göre;

  Buca Cezaevi'nden nakledilen 10 mahkûm kendi talepleri doğrultusunda Bursa ve Aydın cezaevlerine,

  Hükümlü sevkinin isteklere göre yapılmasına,

  Buca Cezaevi yönetimi hakkında soruşturma açılmasına,

  Eylemciler hakkında soruşturma açılmamasına karar verildi.

  Bunların kabul edilmesi üzerine tüm cezaevlerindeki direniş sona erdi. Rehineler serbest bırakıldı.’’ dedi.

  Eylemin sona ermesinden sonra cezaevinin dışında bekleyen Çevik Kuvvet geri çekilirken mahkûm aileleri de evlerine döndü. Daha sonra cezaevinden çıkan gardiyanlar arasında bulunan ve yaklaşık 39 saat rehin tutulan gardiyanlar, direnişçilerin kendilerine iyi davrandığını söylediler.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı