Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ceza ve ödül

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  27 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 27 Temmuz 2012 - 08:03

  Prof. Dr. Mehmet Emin Özdağ, 1.5 yıl içinde mesleki kariyerinde inişlerle çıkışları bir arada yaşadı. Bir doktor için utanç verici olabilecek “bıçak parası”ndan ceza alan ünlü cerrah, bir doktor için en büyük gurur olan ödüle, “2012 Yılın Tıp Adamı Ödülü”ne layık görüldü.

  Bir hastasından bıçak parası aldığı iddiasıyla yargılandığı davada, 10 ay hapis cezasına çarptırılan ancak Yargıtay’a itirazda bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Özdoğan, binlerce doktorun arasından Amerikan Biyografi Enstitüsü’nün “2012 Yılın Tıp Adamı Ödülü”ne layık görüldü.  

  Ödülü alan ilk Türk

  Dünya literatürüne giren kalp damar ameliyatları ve geliştirdiği teknikler dolayısıyla aday gösterilen Özdoğan, bu ödülü alan ilk Türk cerrahı oldu. 1967 yılından beri verilen bir ödülü almaktan mutluluk ve onur duyduğunu ifade eden Özdoğan, Londra’da ve Türkiye’de dünyadaki ilk vaka ameliyatlarını başarıyla hayata geçirmesinin ve literatüre kazandırmasının “Yılın Tıp Adamı” seçilmesinde büyük etkisi olduğunu söyledi. Özdoğan şöyle devam etti:

  Bağış’tan mektup

  “Bu ödül benim şahsımda Türk tıbbına verilmiş bir ödül. AB Bakanı Sayın Egemen Bağış çok duygusal bir mektup göndermiş bana. Böyle bir ödülün bir Türk cerraha verilmesinin kendisini çok duygulandırdığını söylüyor. Gerçekten çok duygulandım. Ben de ona bir teşekkür mektubu yazdım.”

  İlk cerrahi operasyonları

  Özdoğan’ın ekip arkadaşlarıyla birlikte dünyada ilk defa gerçekleştirdiği cerrahi operasyonlar şöyle:
  1995 yılında bir kalp nakli ile 3 hastanın sağlığına kavuşması sağlandı. Kalp nakli bekleyen 4 ve 5 yaşlarında iki çocuğa, Çocuk Kardiyolojisi ve Hematoloji bölümleriyle ortaklaşa olarak kök hücre nakli gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk kez olmak üzere, 6 aylık bir bebeğe insandan insana kapak nakli, 2 yaşındaki bir çocuğa kalp nakli ve bu hastadan çıkarılan kalp kapağı ile 20 günlük bir bebeğe kapak nakli, 65 yaşındaki hastaya kalp nakli, ROSS ameliyatı, kalp durdurulmadan mitral kapağının tamir edilmesi ameliyatları...

  Dosyası Yargıtay’da

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Özdoğan, Şubat 2011’de SGK’lı bir hastasından bıçak parası aldığı iddiasıyla yargılanmıştı. Özdoğan, yargılama sonucunda 10 ay hapis cezası almış, ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırılmıştı. Özdoğan, bu karara Yargıtay’da itiraz etti. Dosya halen Yargıtay’da bekliyor.

  Aldığı ödüller

  Özdoğan’ın, Milli Olimpiyat Komitesi’nden Üstün Hizmet Ödülü, Sağlık Bakanlığı Özel Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Ödülü, Türk Kalp Vakfı Ödülü bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı