Ceza faizi yüzde 50

Hürriyet Haber
25.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu'nun ‘‘Hukuk Paketi’’ içinde yer alan, Yargıtay Başkanı Mehmet Uygun'un da yakındığı faizsiz para cezası uygulaması tarihe karışıyor. TBMM'ye sunulan tasarının yasalaşması halinde para cezalarına yıllık yüzde 50 oranında gecikme zammı uygulanacak.

647 sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Yasa'nın 5'inci maddesine, 5'nci fıkra olarak eklenen bölüm şöyle: ‘‘Mahkeme, ödeme emrinin tebliğinden itibaren bir aylık sürenin sona erdiği veya takside bağlanıp da taksitlerden birinin süresinde ödenmemesi nedeniyle geri kalan miktarın tamamının muaccel olduğu tarihten başlayarak ödenmeyen para cezasından, yıllık yüzde 50 oranında gecikme zammı alınmasına da karar verir.’’

Tasarıyla, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Yasa'nın 51'inci maddesinin 3'üncü fıkrası da değiştirilecek. Bunun sonucunda, Vergi Usul Yasası'na muhalefet nedeniyle doğan ve ‘‘Ceza mahiyetinde olan diğer amme alacakları’’ için de gecikme zammı yüzde 50'ye çıkarılacak. Böylelikle Engin Civan, Selim Edes gibi ünlü firarilerin çarptırıldıkları para cezalarını yıllar sonra sembolik rakamlarla ödemelerinin öne kesilmiş olacak.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı