« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ceza açıklandı ortalık karıştı

TBF, Fenerbahçe ile oynanan final serisinin son maçına çıkmayan Galatasaray'ın başkanı Ünal Aysal ile iki yöneticiye 45'er gün hak mahrumiyeti cezası verdi. Cezaları az bulan Fenerbahçe Kulübü, büyük tepki gösterdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Galatasaray Liv Hospital'ın Türkiye Basketbol Ligi 2013-2014 sezonu play-off final serisinin son maçına çıkmamasının ardından yaptıkları açıklamalar nedeniyle, sarı-kırmızılı kulübün başkanı Ünal Aysal ile yöneticileri Mehmet Karlı ve Necati Demirkol'a 45'er gün hak mahrumiyeti cezası verdi.

Kurul toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, başkan ve iki yöneticiye hak mahrumiyetinin yanı sıra 15'er bin lira para cezası verildi.

Disiplin Yönergesinin 11.3, 11.6 ve 18. maddeleri gereğince Aysal, Karlı ve Demirkol'a verilen 30'ar gün hak mahrumiyeti ve 10'ar bin lira cezalarının, eylemin neticelerinin ülke basketbolunda bıraktığı olumsuz izler nedeniyle 14. madde gereğince yarısı oranında arttırıldığı belirtildi.

Bu arada sarı-kırmızılı kulüp, TBL Yönetim Esasları Yönergesi'nin 10.8 maddesi çerçevesinde, haklı bir nedene dayanmaksızın sahaya çıkılmaması nedeniyle, organizasyona verilen her türlü maddi zararlardan sorumlu tutuldu.

Galatasaray Liv Hospital Takımı'nın müsabaka ortamı hazır olmasına rağmen, "Yönergelere ve verilen taahhütnameye aykırı olarak" sahaya çıkmaması şeklindeki kararın, tüm kulüp yönetim kurulu tarafından alındığının kamuoyuna açıklandığı dikkate alınarak, tüm yönetim kuruluna ayrıca ihtar cezası verildi.

FENERBAHÇE: BU BİR SKANDALDIR

Fenerbahçe Kulübü, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun; geçtiğimiz sezon sonundaki Basketbol Erkekler 1. Ligi final serisinin son maçına çıkmadıkları için Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, yöneticiler Mehmet Karlı ve Necati Demirkol’a verdiği 45’er gün hak mahrumiyeti ve 15 bin TL para cezasını az buldu. Sarı lacivertli kulüp dün önce Twitter adresinden ‘içine mesaj yazılmış’ fotoğraflar koydu, ardından internet sitesinde çok sert bir bildiri yayınladı. Bildiri şöyle:

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu bugün Türk Spor tarihinde emsali görülmemiş bir karara imza atmıştır.

Geçtiğimiz basketbol sezonu final serisinde, Türk bporunda bir ilk yaşanmış, Fenerbahçe Ülker'in rakibi Galatasaray Liv Hospital, şampiyonun belli olacağı maça çıkmamıştı.

Disiplin Kurulu, oynanamayan maçtan yaklaşık 3 ay sonra skandal bir karara imza atarak, yenileceğini düşünerek sahaya çıkmayan söz konusu takıma yalnızca para cezası, ihtar ve hak mahrumiyeti gibi komik cezalar vererek Türk basketbolunda yeni bir çığır açmıştır.

Verilen bu karar yalnızca kulübümüzü değil, tüm kulüpleri ilgilendiren çok ciddi bir sorun olmakla birlikte, gelecek dönemlerde her takım için emsal niteliği taşımaktadır.

Rakibini yenemeyeceğini düşünenler için teşvik edici olan bu tarihi ve yürekli (!) karar nedeniyle, Türkiye Basketbol Federasyonu'nu tebrik (!) ediyor, bu kararın Türk Basketboluna hayırlı (!) olmasını diliyoruz.


Bunları da Beğenebilirsiniz