ANKARA HABERLERİ

Çeyrek asrı aşan eğitim serüveni

Gamze KOLCU
29.03.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye çapında sekiz ilde faaliyet gösteren Murat Eğitim Kurumları, her geçen yıl büyüyerek ilerlemeye devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Baskı, kurumun 27 yıllık serüvenini Ankara Hürriyet’e anlattı.

Gamze KOLCU

Ünİversİtelerİn uzaktan eğitim metodu ile başlattığı açıköğretim sistemine paralel olarak 27 yıl önce kurulan Murat Eğitim Kurumları, her yıl binlerce öğrencinin geleceğine ışık tutuyor. Eğitim sektörüne yön veren kuruluş, Açıköğretim ve KPSS kurslarının yanı sıra yayıncılık hizmeti de veriyor.

Murat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Baskı, Türkiye çapında çok fazla kurs olduğunun altını çizerek, kurum olarak sosyal sorumluluk bilinci ile hareket ettiklerini vurguladı. Kursların niteliğine dikkat çeken Baskı, “Çeşitlilik çok önemli ama eğitim kurumlarının sayısının çok olmasından ziyade, insanların bu merkezlerden hangi koşullarda, nasıl hizmet aldığını önemsiyoruz” diye konuştu.

Başarının kazanılması için, insanın bir duruşunun olması gerektiğini ifade eden Baskı, Murat Eğitim Kurumları’nın 27 yıllık serüvenini şöyle anlattı:

Eğitim savaşı

“Murat Eğitim Kurumları olarak eğitim vermeye, 27 yıl önce, açıköğretim kurslarıyla başladık. Bu bağlamda ilk yasal kuruluş olma özelliğini taşıyoruz. 8 ilde 24 kurumla vermiş olduğumuz bir eğitim mücadelesi var. 18 yaşından başlayarak, 60 yaşlara kadar uzanan bir öğrenci kitlemiz var. Dersanelerden bizi ayıran en büyük nokta da bu özelliğimiz aslında. Ne istediğini bilen, büyük bir amaç uğruna çalışan daha da önemlisi hayatının temellerini atmak için savaşan öğrencilere destek olmak için çalışıyoruz. Amacımız bizden eğitim almak isteyen öğrencilerimizin ve ailelerinin beklentilerine cevap verebilecek işler yapmak. Dolayısıyla bu noktada bizlere büyük görev düşüyor. İlk olarak sosyal sorumluluk bilinciyle hareket etme zorunlulu doğuyor. İnsanların buraya hangi koşullarda geldiğini bilmek durumundayız.

Yaşamsal mücadele

Kurumların vizyon sahibi olmaları gerekiyor. Bir kurumun kapısından giren bir insanın, kurumla ilgili bir fikrinin oluşması gerekiyor. Bizim öğrencilerimizin çoğu çalışan kesimi oluşturuyor. Öğrencilerimiz bu noktada, öğrencilik hayatlarının yanı sıra yaşamsal mücadele de vermek durumundalar. Dışardan bakıldığında bizler, ticari bir işletmenin parçaları, sorumluları konumundayız. Fakat, Murat Eğitim Kurumları’nda işler bu kadar basit değil. Tam da burada bizim sorumluluklarımız devreye giriyor. Çalışanlarımız bize saygı duyacak, biz onların hak ve hukukunu koruyacağız, buraya eğitim almak için gelen insanlar da beklentilerine kavuşacaklar. Bu üçgeni sağlam bir şekilde kurmak gerekiyor. İnsanların gazeteyi bile sıkılarak okuduğu bir ülkede, bazı alışkanlıkları kazandırmak zannedildiği kadar kolay değil.”

Kalite ve süreklilik

Murat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şule Çataloğlu da, sektöre yön verdiklerinin altını çizerek, diğer kuruluşların kendilerine paralel olarak çıtayı yükselttiklerini belirtti. Ankara’daki eğitim sistemini değerlendiren Çataloğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara, tam anlamıyla öğrenci kenti, öğrencilerin de Başkent’i. Geçmişte rekabet ettiğimiz bu kadar çok kurum yoktu. Teknolojik imkanlar bu kadar fazla değildi. Bugün gelinen noktada, kalitenin çok daha üst düzeylerde olduğu bir yarış var. Hizmeti bu ölçüde verirseniz ve bunun sürekliliğini sağlarsanız saygı görüyorsunuz. Eğitim kurumu olduğumuz için önceliğimiz, mevcut öğrencilerimizin zaman kaybı yaşamaksızın başarılı olmasını sağlamak. Çabamızın temelinde bu yatıyor. Bunu disiplinle ve üretkenlikle yapmak durumundayız. Hem bireysel hem de kitlesel başarıları önemsiyoruz. İster örgün ister yaygın eğitim de olsun öğrencinin hep bir beklentisi vardır. Bizim görevimiz teknik anlamda öğrencilerin tüm sorunlarına yetişebilmektir.”

Üniversite projesi

Murat Eğitim Kurumları olarak Türkiye’ye bir de üniversite kazandırmak istediklerini belirten Murat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Baskı, “27 yıllık bir eğitim ve yönetim birikimine sahibiz. Bu birikimimizi daha iyi koşullarda, ileriye yönelik planlarda da kullanmak istiyoruz. Öğrencilere, ülkemize daha faydalı işler yapmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fikir aşamasında olmasına rağmen şimdilerde en büyük amacımız, Murat Eğitim Kurumları kalitesinde bir de üniversite açmak. Gençlere aydınlık ufuklar açmak için, bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çeyrek asrı aşan eğitim serüveni haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  08 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   12:47
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:29
  • Yatsı
   19:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı