Eğitim Haberleri

  Ceylanpınar'da sınıflar boş kaldı

  DHA
  16.09.2013 - 15:29 | Son Güncelleme:

  İç karışıklığın sürdüğü Suriye’ye komşu olan Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, tedirginlik yaşayan veliler çocuklarını okula göndermedi. Bazı sınıflar boş kaldı.

  2013- 2014 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla 64 okulda 23 bin 472 öğrencinin ders başı yapması beklenen Ceylanpınar’da çoğu veli, ilçenin hemen karşısındaki Rasulayn’da devam eden ve zaman zaman seken kurşunların okullara isabet etmesinden dolayı çocuğunu okula göndermedi. Özellikle sınır hattındaki birçok sınıfın boş kaldığı okullar, yeni eğitim ve öğretim yılının ilk gününe yetersiz öğrenci sayısı ile başladı.

  Veliler tedirgin

  Okulların açılmasıyla birlikte devam eden çatışmalardan tedirginlik yaşayan bazı veliler, çocuklarını ilk günde okulda yalnız bırakmadı. Sınırın karşısındaki Rasulayn’da süren çatışmaların sona ermesini isteyen veliler, yaşadıkları tedirginlik nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemediklerini söyledi.

  Gaziantep'te veliler yeni döneme eylemle başladı

  Gaziantep’te bir grup öğrenci velisi, bugün başlayan yeni öğretim yılında uygulamaya konulan 4+4+4 sistemi kapsamında çocuklarının okullarının değiştirilerek evlerinden daha uzak okullara gönderilmesine tepki göstererek eylem yaptı. Şirinevler Mahallesi’nde bulunan Ömer Sabri Ersoy İlköğretim Okulu, yeni sistem çerçevesinde yapılan düzenleme ile ortaokula dönüştürüldü. Yapılan düzenlemenin ardından ilkokul bölümü öğrencilerin, 2 kilometre uzaktakı Bahaddin Teymur İlkokulu’na devam etmeleri kararlaştırıldı. Bugün yeni ders yılının ilk gününde gittikleri okullarının ortaokula dönüştürüldüğünü öğrenen öğrenciler ve velileri duruma tepki gösterdi. Çocuklarının evlerine uzakta bulunan okula gönderilmesini karşı çıkan yaklaşık 40 veli, okul yönetimiyle yaptıkları görüşmelerden sonuç alamadıklarını belirterek, alkışlarla durumu protesto etti.

  "Çocuklar nasıl gidecek?"

  Okul önünde toplanan çoğunluğu kadın veliler, "Çocuklarımızı evimize yakın olduğu için buraya gönderiyorduk. Şimdi 2 kilometre uzaklıktaki okula çocuklarımızı yalnız başına nasıl göndereceğiz" diye tepki gösterdi.

  Bazı veliler ise okullaşması için çaba sarf edilen kız çocuklarının her sabah evlerinden uzaktaki okula gidip gelmelerinin güvenlik açısından riski olduğunu anlatarak, yetkilileri buna çözüm bulmaya çağırdı.

  Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, yeni eğitim sistemi kapsamında ortaokul olarak belirlenen okulların mevcut ilkokul bölümü öğrencilerinin, en yakın eğitim kurumuna yönlendirildiğini ve bu kararın bakanlıkça belirlendiğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı