Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çevreye ombudsman önerisi

  Hürriyet Haber
  03 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Aralık 2000 - 00:01

  Çevre konusunda doğan uyuşmazlıkların çözümü için 'ombudsman' kurumunun oluşturulması önerildi.

  Çevre Bakanlığı tarafından 6-9 Kasım tarihleri arasında İzmir'de düzenlenen 4. Çevre Şurası'nın komisyon sonuç raporları yayınlandı.

  'Çevre Hakkı ve Yargının Rolü' konulu komisyon tarafından hazırlanan sonuç raporunda, çevre hakkının etkili kullanılabilmesi ve uygulanabilmesinin yollarına dikkat çekildi ve bir dizi öneri sunuldu.

  Raporda, çevreye ilişkin uyuşmazlıkların yargı önüne götürülmesine gerek kalmadan çözümlenmesini sağlamak amacıyla 'Çevre Ombudsmanı' kurumunun oluşturulması tavsiye edildi.

  Çevre Şurası'nden çıkan öneriler

  'Çevreye özgü yargılama usullerinin geliştirilmesi' gerektiğine dikkat çekilen raporda, bu konuda bazı öneriler getirildi. Bu öneriler şöyle:

  -Yetkili mahkemeler arasında görev bölümü yapılması,

  -Uyuşmazlıklarda ayrı bir 'bilirkişilik sistemi' oluşturulması,

  -Kişilerin adli yargı da dahil olmak üzere dava açma hakkının genişletilmesi,

  -Kamu yararına açık tehdit oluşturan durumlarda idari yargıya başvuru süresinin aşılıp aşılmadığı konusunda yargıca takdir hakkının tanınması,

  -Çevreye ilişkin yargı kararlarını uygulamayan kamu görevlileri hakkında tazminat ve ceza davalarının açılabilmesi yolunun etkin hale getirilmesi,

  -Kişiler tarafından 'üstün kamu yararı' amacıyla açılacak davalarda özel hükümlerin Çevre Kanunu'nda yer alması,

  -ÇED sürecinde 'Çevresel Etkileri Önemsizdir' ve 'ÇED Olumlu Kararı' alınmadan gerçekleştirilecek faaliyetlere karşı açılan davalarda, 'yürütmenin durdurulması kararı'nın davacının istemine bağlı olmaksızın dava açılır açılmaz hakim tarafından resen verilmesine ilişkin hükme Çevre Kanunu'nda yer verilmesi.

  Gönüllü çevre müfettişliği

  Komisyon raporunda ayrıca, kişilerin çevreyi kirletme ve bozmalarını önlemek için çevreye duyarlı bireylerden oluşacak 'gönüllü çevre müfettişliği' ve çevre mevzuatının uygulanması için 'çevre zabıtası' sisteminin getirilmesi, çevre eğitiminin ulusal seferberlik anlayışıyla verilmesi de önerildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı