Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çevrecilerin borusu öttü

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  20 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Ocak 2012 - 23:28

  Obama, enerji güvenliği ve daha fazla istihdam pahasına, çevreye zarar vereceği düşünülen 7 milyar dolarlık Alberta-Teksas boru hattı Keystone Projesi’ni reddetti. Cumhuriyetçiler ve petrol şirketleri ayaklandı. Çevreciler sevindi.

  ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün başkanlık döneminin en çok tartışılan kararlarından birine imza atarak, TransCanada şirketinin Kanada Alberta’dan Teksas’a döşemeyi planladığı Keystone boru hattına izin vermediğini açıkladı. Önümüzdeki hafta salı günü yapacağı Birliğin Durumu konuşmasının ardından 2012 başkanlık kampanyasına hız vermeye hazırlanan Obama’nın kararı, Cumhuriyetçiler arasında büyük öfke yarattı.
  Su kaynakları zarar görür
  Obama’ya oy verip vermeyeceklerini ABD Başkanı’nın Keystone hakkında oluşturacağı politikaya göre belirleyeceklerini söyleyen çevreciler ise kararı sevinçle karşıladı. Toplam 7 milyar dolara mal olacak ve ABD’nin enerji güvenliği ile istihdam ihtiyacı için olumlu sonuçlar doğuracağı düşünülen projeye, çevreciler, boru hattı Nevada’daki yeraltı su kaynaklarına zarar vereceği savıyla karşı çıkıyordu.
  Kanada ve ABD arasında da gerginlik konusu haline gelen projenin iptalinin ardından Kanada’nın Çin’e sağladığı ham petrol satışını artırması planlanıyor. Cumhuriyetçiler ise karar yüzünden ülkenin enerji güvenliğini riske attığı ve istihdam olanağını elinin tersiyle ittiği için Obama’yı suçluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı