Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çevrecilerden HES'e suçüstü

  Muhammet KAÇAR / ÇAYELİ (Rize), (DHA)
  14 Şubat 2011 - 12:36Son Güncelleme : 14 Şubat 2011 - 12:36

  RİZE’nin Çayeli ilçesi Senoz Vadisi’nde, aralarında Doğa Derneği Başkanı Güven Eken’ in de bulunduğu bir grup çevreci, Rize İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen, hidroelektrik santralinin su iletim tüneli için orman içinde gizlice yeni yol açan iş makinesine baskın düzenledi. Çevreciler üzerine çıkarak oturma eylemi yaptığı iş makinesini rehin aldı, operatör ise kaçtı.

  İŞ MAKİNESİ REHİN ALINDI, OPERATÖR KAÇTI

  Senoz Vadisi’nde yapımı planlanan 12 hidroelektrik santraline karşı açtıkları 9 davanın tamamında yürütmeyi durdurma kararı aldıran çevreciler, verilen yeni HES lisanslarına karşı da mücadelelerini sürdürüyor. Çevreciler ve yöre halkı, son olarak Çataldere Köyü’nde yapımı planlanan Çiğdemli HES projesine karşı Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme 11 Ocak 2011 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi. Buna rağmen santralinin su iletim tüneli için orman içinde gizlice yol yapıldığı duyumunu alan ve aralarında Doğa Derneği Başkanı Güven Eken’ inde yer aldığı bir grup çevreci, bölgede çalışma yapan iş makinesine baskın düzenledi. Çevreciler, iş makinesinin üzerine çıkarak eylem yaptı ve makinenin çalışmasına izin vermedi. İş makinesi operatörü ise bölgeden kaçtı.

  HES’LER TÜRKİYE’Yİ ÖRÜMCEK AĞI GİBİ SARMIŞ

  Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, Türkiye’de bin 700’ün üzerinde HES yapımının sürdüğünü belirterek, bunların önemli bir kısmının yasadışı olduğunu öne sürdü. Bunlardan birine baskın düzenlediklerini ifade eden Eken şunları söyledi:

  "Ne yazık ki bu HES’ ler bir örümcek ağı gibi Türkiye’nin her yanını sarmış durumda. Vadilerimizin içerisindeki su kaynakları ve bölge insanının kültürünü yok ediyorlar. Bu katliamın bir an önce son bulması gerekiyor. Burada durdurulan makine, Antalya’nın Alakır vadisinden buraya gelmiş. Bu, HES şirketleri arasındaki ilişkiyi ve çevre katliamını görüyorsunuz. Bu katliamı protesto eden gençlerin Trabzon’da nasıl tartaklandığını, ne hale getirildiğini de gördük. Artık Türkiye’deki insanlar HES ve barajları istemiyor. Bu katliama bir an önce dur diyor."

  DURDURMA KARARI TEBLİĞ EDİLDİ AMA DURAN OLMADI

  Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Senoz Vadisi sözcüsü Sinan Akçal da, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen bölgede gizlice çalışma yapıldığını gözlemlediklerini belirterek şöşye konuştu:

  "Mahkemenin verdiği durdurma kararı ilgililere tebliğ edildi. Ancak duran olmadı. Biz kendi çabalarımızla çalışmaları durdurmaya çalışıyoruz. 9 dava açtık, 9’unda da mahkeme çalışmaları durdurdu. Ama bunlar yine geliyor. Bugün iş makinesine müdahale ederek durdurduk. İşçilerle bizi sürekli karşı karşıya getiriyorlar. Yargı karalarına herkes uymalı."

  Çevreciler yaklaşık 2 saat boyunca iş makinesinin olduğu bölgede nöbet tuttuktan sonra ayrıldı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı