ANKARA HABERLERİ

Çevrecilerden bakanlık önünde horonlu eylem

Hürriyet Haber
26.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

“Türkiye Su Meclisi” adı altında bir araya gelen Türkiye’nin değişik yerlerinden sivil toplum kuruluşu üyeleri, hidroelektrik santral ve baraj yapımından doğanın zarar gördüğü gerekçesiyle Çevre ve Orman Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Çevrecilerden bakanlık önünde horonlu eylem
Hürriyet Haber

DOĞU Karadeniz’deki vadiler, Yuvarlakçay, Hasankeyf, Göksu Vadisi, Munzur Vadisi, Çoruh Havzası, Allianoi, Küre Dağları, Havran ve Batı Toroslar’ın da aralarında bulunduğu 50’yi aşkın yerde hidroelektrik santral ve baraj yapımıyla doğanın zarar gördüğü gerekçesiyle eylem yapan grup, tulum ve davul eşliğinde horon tepti.

Ellerinde “Dere Soykırımını Durdur” yazan pankartlar taşıyan grup, “Dereler özgürdür, özgür kalacak” şeklinde slogan attı.

Dev yarasa maketi

Havran Barajı yapımı nedeniyle yaşadıkları mağaranın zarar göreceği gerekçesiyle hazırlanan dev yarasa maketi ile Doğa Derneğinin yürüttüğü “Hasankeyf Yok Olmasın” kampanyasının sembolü “Kaplumbağa Rafet” de eylemde yer aldı.
Grup adına açıklama yapan Türkiye Su Meclisi Üyesi Avukat Yakup Okumuşoğlu, Çevre ve Orman Bakanlığının yürüttüğü politikanın, Türkiye’nin yer üstü ve yer altı zenginliklerine zarar verdiğini savundu. Yapılan hidroelektrik santraller ile barajların doğal çevreyi ve canlı türlerini yok ettiği görüşünü dile getiren Okumuşoğlu, “Bizler, Karadeniz ve Akdeniz yörelerinden geldik. Türkiye’nin çok değerli vadileri ve çevremize, akıl almaz bir politikayla zarar veriyorlar” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çevrecilerden bakanlık önünde horonlu eylem haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı