Hatay Haberleri

HATAY HABERLERİ

  Çevreciler Hassa'da jeopark istiyor

  DHA
  20 Mart 2017 - 16:56Son Güncelleme : 20 Mart 2017 - 16:57

  Çevreciler Hassa'da jeopark istiyor

  TÜRKİYE Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, Hassa İlçesi'nde Suriye sınırında bulunan 'leçelik' alanın 'jeopark' ilan edilmesini istedi.
  Aktepe-Hassa-Akbez arasındaki alanda inceleme yaptıklarını belirten Öğünç, bölgede yaklaşık 1 milyon yıllık volkanik kayalar bulunduğunu söyledi. Bölgenin jeolojik açıdan değerli olduğunu vurgulayan Ögünç, şöyle devam etti:
  "Bölgede volkan konileri, lav tünelleri, bazalt sütunları, cüruf konileri, sıçratma konileri, hornitoslar, basınç sırtı oluşumları, volkanik çukur ve çöküntüler, lav kanalları, lav kemerleri, taş köprüler, taş oluklar, lav mağaraları gibi yapılar mevcut. Bunun yanında bu yapının altında yer alan su rezervleri ile volkanik yapı içinde yaşamını sürdüren canlı türleri var. Ayrıca İslamiyet öncesi Türk mezarları da belirlenmiştir. Hatta yapılan arazi incelemelerinde tarih öncesi insanlara ait olduğu düşünülen belirtilere rastlanmıştır. Alan bu özellikleri ile bir Jeopark için gerekli bütün unsurları fazlasıyla taşımaktadır."

  Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  HatayBugün21 ºCHafif Yağmurlu
  • Cuma21 ºC
  • Cmts23 ºC
  • Pazr24 ºC
  • Pzts23 ºC
  • Salı23 ºC
  • Çarş 24 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı