Ege Haberleri

EGE

  Çevreciler cip safariye tepkili

  Ender TÜRKKAN MARMARİS, (DHA)
  13.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde sayıları 46’yı bulan çevre gönüllüleri, kendilerine gelen şikayetler üzerine geçen Ağustos ayında safari yapan 110 cipi mercek altına aldı.

  Zaman zaman yollarını kesip, kurallara uyup uymadıklarını kontrol ederken, bazı gönüllüler de ciplerde şoför olarak çalıştı. Tespit ettikleri kuralsızlıkları, fotoğraf ve görüntülerle belgeledi. Gönüllüler, üç ay süren çalışma sonrasında gözlemlerini rapor haline getirdi. Safarilerin doğaya ve çevreye zarar verdiğini, orman yangınları ile trafik açısından da risk taşıdığı görüşünde birleşti. Cip safarilerin yasaklanması, bu olmazsa, yeniden planlanması isteğiyle Muğla Valiliği’ne ve Marmaris Kaymakamlığı’na fotoğraf ve görüntü kayıtları ile isteklerini belirten bir dilekçe ile başvurdu.

  Amaçlarının kimsenin ekmeğiyle oynamak olmadığını belirten Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, cip safarilerin tespit ettikleri zararlarını sıralarken şunları söyledi:

  "Ciplerin büyük kısmı, her an arıza yapacak derecede eski model. Safarilerde kullanılması yasak olan ve trafikteki diğer insanların dikkatini dağıtan su tabancaları yasak olmasına rağmen kullanılıyor. Müşterileri, attıkları çöplerle geçilen güzergahları kirletiyor. Orman bölgesindeki yol güzergahında ise ciplerin kaldırdıkları toz bulutları, çam ağaçları ve bitkilerin toz bulutu ile kaplanmasına neden oluyor. Sürücü ve müşteriler sigara içiyor. Bu durum, yol kenarındaki kuru otların, dolayısıyla ormanın yanması riskini doğuruyor. Çok küçük yaşta çocuklar da safariye katılıyor. Kısacası, ikaz ve kuralların büyük kısmına uyulmuyor."

  GEREKLİ DEĞİL

  Marmaris’teki karayolu ağının, görülmeye değer her yere ulaştığını, belirten Ersan, "Bize göre, zararları bu kadar çok ve ortadayken, cip safariler önümüzdeki turizm sezonu öncesi yasaklanmalı. Hem Marmaris Afrika değil. Her yere giden yol var, cip safari gereksiz ve zararlı, mutlaka kaldırılmalı. Bu mümkün olmazsa, ilgili kurumlar, işletmeciler, şahıslar bir araya toplanmalı, safari turları yeniden planlanmalı. Kurallar tekrar tekrar hatırlatılmalı. Denetimler sıklaştırılmalı, kurallara uymayanlara uygulanacak cezalar caydırıcı olmalı" diye konuştu.

  DÖVİZ SAĞLIYOR

  Çevre Gönüllüleri’nin istekleri, safari turları satan acentecileri de çatısı altında toplayan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ tarafından tepkiyle karşılandı. Özbozdağ, ciplerin ve müşterilerinin, çevrecilerin iddia ettiği zarar ve tehlikelere yol açmadığını savundu. Marmaris’te, 6 firmaya bağlı, sayıları 110 ila 150 arasında değişen ciplerin, her yıl yaklaşık 100 bin turisti gezdirdiğini, bu turistlerin de yaklaşık 3 milyon YTL döviz girdisi sağladığını kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı