Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çevreci korsanlar

  Hürriyet Haber
  14 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ekim 2008 - 00:22

  Tank ve silah yüklü Ukrayna gemisini rehin alan Somalili korsanlar, istedikleri 20 milyon dolarlık fidyeyi, Avrupalıların kirlettiği sahillerin temizliği için kullanacaklarını söylediler.

  Savaş gemileri korsanları sardı

  GERGİN BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

  Sahiller tahrip edildi

  SOMALİLİ korsanların sözcüsü Ali Cama, fidye talebinin 20 yıldan beri Somali sahillerine zehirli atık boşaltan Avrupalılara tepki anlamını taşıdığını açıkladı. Geçen ay ele geçirdikleri 33 tank ile çeşitli ağır silah ve mühimmat yüklü Ukrayna bandıralı MV Faina gemisini halen ellerinde tutan korsanların sözcüsü Cama, "20 milyon dolar, denizdeki tahribatla kıyaslandığında önemli bir para değil" dedi.

  ABD savaş gemileri bölgede

  Somali güvenlik güçleri, korsanların elinde bulunan çimento yüklü başka bir gemiyi kurtarmak için başarısız bir operasyon yaptı. Güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada iki korsan ölürken, gemi geri alınamadı. Olası bir operasyona hazırlanan Amerikan savaş gemileri, MV Faina’nın civarında bulunuyor. Bir Rus firkateyninin de yardım amacıyla bölgeye hareket ettiği biliniyor.

  Fidye ödenmezse havaya uçuracağız

  Somalili korsanlar Ukrayna gemisinin, fidyenin ödenmemesi halinde havaya uçurulacağını söylediler. MV Faina, "Birlikte ölmeye hazırız" diyen korsanların şimdiye dek rehin aldığı 69’uncu gemi. Gemide 20 kadar denizci görev yapıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı