ANKARA HABERLERİ

Çevre sevgisinin suyunu çıkarmayın

Selin ÇALIŞKAN
25.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Gelişen sulama teknikleriyle artık tasarruf ederek bahçeleri yeşil tutmak mümkün. Bahçe sulaması, en yaygın olarak salma sulama olarak bilinen şekilde yapılmasına rağmen bu yöntemin su israfına ve toprak verimliliğini düşürdüğüne işaret eden yetkililer gelişen su teknikleri hakkında bilgi verdi.

Selin ÇALIŞKAN

Konunun uzmanları genellikle bahçe sulamada yağmurlama ve damla sulama tekniklerini tavsiye ederken 350 TL ile 580 TL arasında değişen fiyatına rağmen yeni çıkan yağmurlama sistemlerinin tasarruf için en iyi yöntem olduğunu söylüyor. Yetkililer şu bilgileri veriyor:

Daha az su kullanılıyor

“Yağmurlama sulama yönteminde su doğal yağış gibi toprak yüzeyine serpilerek uygulanır. Bitkilerin hepsi aynı miktarda su istemez. Kimi çok kimi az su ister. Bu sistem sayesinde bahçenin her köşesine istenilen seviyede sulama yapmak mümkün. Milimetrik başı çevirerek istenilen yerlerin sulanmasına karar verilebilir ve zaman ayarını yaparak yine istediğiniz zamanda sulama yapılması sağlanabilir. Alet ayrıca yağmura duyarlı olduğundan, hava yağışlı olduğunda otomatik olarak devre dışı kalıyor. Yağmurlama tekniğinde salma sulamaya göre daha az su harcanıyor ve topraktaki besin maddelerinin kaybı da önlenir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çevre sevgisinin suyunu çıkarmayın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı