NİĞDE HABERLERİ

Çevre Müdürlüğü Niğde’de Egzoz Gazı Denetimi Yaptı

IHA
02.07.2015 - 13:45Son Güncelleme : 02.07.2015 - 13:46

Niğde İl Çevre Müdürlüğü egzos emisyon ölçümü yaptı. İl Müdürü ekiplerle birlikte denetime katıldı. İl Müdürü Ahmet Akaycan (sağda)

IHA

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Niğde’nin giriş ve çıkışlarında egzoz gazı emisyon ölçüm denetimi yaptı.
Niğde -Adana yolunda trafik polisleriyle birlikte denetim yapan ekipler, otobüs, otomobil, kamyon ve minibüsleri durdurarak egzoz gazı ölçümü yaptı.
Müdürlük görevlileri 2 saat boyunca durdurulan araçların egzoz gazı emisyon ölçümünde yasal sınırı aşmadığı için denetim geçtiğini ve herhangi bir işleme gerek olmadığını belirtti.
Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Akaycan, araçlara sınır değerlere aykırı emisyona sebep olduğunun tespiti halinde 1 bin 932 TL, egzoz gazı emisyon ölçüm pulunun ibraz edilememesi durumunda ise 963 TL para cezası kesileceğini söyledi.
Egzoz gazı emisyon denetimlerinin Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü İle Benzin Ve
Motorin Kalitesi Yönetmeliği kapsamında yapıldığını ifade eden Akaycan: “ Burada amaç, trafikte seyreden motorlu kara taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak ölçümler yaparak kontrol etmektir. Bu çerçevede, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz olarak Emniyet Müdürlüğümüzün de kalkılan ile bu tur kontrol ve denetimleri yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir. Araçlarda ölçüm periyodu,S Hususi ve resmi otomobillerde ilk 3 yaş sonunda ve takip eden her 2 yılda bir. Diğer Motorlu araçlarda 1. Yaş sonunda ve takip eden her yıl olarak belirlenmiştir” dedi.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce trafikte seyreden motorlu taşıtlara yapılan
Egzoz Gazı Emisyon denetimlerinde, araçların ölçüm sınır değerlerine aykırı emisyona
sebep olduğunun tespiti halinde İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca ve Egzoz Gazı
Emisyon Ölçüm pulunun ibraz edilememesi durumunda ise trafik zabıtasınca taşıt sahibine 2872 sayılı Çevre Kanununun 20. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendine göre idari yaptırım
tutanağı hazırlanmaktadır. 28 Aralık 2014 tarih ve 20151’1 sayılı tebliğe göre 2015 yılı 2872 sayılı Çevre Kanununun 20. maddesinde yer alan idari para cezaları;
Sınır değerlere aykırı emisyona sebep olduğunun tespiti halinde; 1 bin 932 TL, Egzoz gazı emisyon ölçüm pulunun ibraz edilememesi durumunda ise 963 TL
Ceza kesilmektedir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Çevre Müdürlüğü Niğde’de Egzoz Gazı Denetimi Yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çevre Müdürlüğü Niğde’de Egzoz Gazı Denetimi Yaptı haberi güncellenecektir.

  NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:44
  • Yatsı
   20:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı