ANKARA HABERLERİ

Çevre mevzuatını Yunanlılar anlattı

İpek ARIOĞUL
12 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 11 Temmuz 2007 - 20:32

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen, Türkiye’nin AB çevre mezuatına uyumunu sağlamayı hedefleyen "Bilgi Köprüleri Programı"nın geldiği aşama önceki gün Ankara’da tartışıldı. Türkiye’yle önemli benzerlikler taşıyan Yunanistan’ın tecrübelerinin Türkiye’ye aktarılmasını hedefleyen Türkiye Çevre Vakfı (TÇV) tarafından yürütülen projeyi ve çevre konusundaki uygulama eksikliklerini Ankara merkezli Vakfın Genel Sekreteri Engin Ural anlattı.

İpek ARIOĞUL

Ural, AB Bilgi Merkezi’nde yaptığı konuşmada projenin 61 bin Euro’ya mal olduğunu, proje kapsamında Ankara, Çorum, İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Uşak’ta seminerler gerçekleştirildiğini, burada Yunanlı uzmanların tecrübelerini paylaştıklarını belirtti. Ural, Yunanlı uzmanların tecrübelerini anlattığı seminerlerin ilkinin siyasetin başkenti Ankara’da, ikincisinin ise başkente en yakın sanayileşmiş illerden Çorum’da yapıldığına dikkat çekti.

Ural, 25 yıl önce AB’ye üye olan Yunanistan’ın çok daha fazla fon sağladığını, bugün ise AB’nin geldiği konum itibarıyla çevre konusunda Türkiye’ye yeterli fon sağlayamayacağını belirtti. Ural, şunları anlattı:

ÇEVREYE ÖNCELİK VERİLMİYOR

"Siyasi tartışmalar bir yana, AB üyesi Yunanistan’la Türkiye’nin iklimsel, coğrafi, sosyal ve çevresel önemli benzerlikleri var. Bu nedenle bazı eleştiriler alsak da projeyi Yunanistan’la ortak yapmak istedik. Yunanistan’dan gelen uzmanların da kabul ettiği gibi Türkiye’nin, çevre mevzuatına uyum konusunda AB üyesi Yunanistan’a göre bazı avantaj ve dezavantajları var. 1980’lerde çevre konusundaki AB mevzuatı çok azdı. Bunlara adapte olurken büyük sıkıntı çektiler. Türkiye’de ise çevre konusunda son 6-7 yılda ilgi ve bilgi arttı. Bu, Türkiye’nin Yunanistan’a göre avantajı. Dezavantajımız ise üye sayısının artması ve fonların geçtiğimiz yıllardaki kadar fazla olmaması. Pasta büyüdü ama pastadan pay almak isteyenler daha çok büyüdü. Oysa Türkiye’nin çevre mevzuatını uygulayabilmek için önemli bir fona ihtiyacı var. Türkiye’nin en önemli eksikliği çevre konusunda yasanın ve mevzuatın olmaması değil, uygulama eksikliği. Çevre eski yıllardan beri ülkenin gündeminde ise de hala ne devletin ne de özel sektörün öncelikleri arasında yer alıyor. Özel sektör çevreci uygulamaların pahalı olduğunu düşünüyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çevre mevzuatını Yunanlılar anlattı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı