Dünya Haberleri

  Çevre için özveriyi zenginler yapmalı

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  06.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çevre konusundaki hassasiyeti nedeniyle “Yeşil Patrik” olarak bilinen Rum Patriği Bartholomeos, “Yeryüzünün korunması insanlığın ruhunun korunmasıyla ilgilidir” dedi.

  Washington’daki Brookings Enstütüsü’nde konuşan Patrik Bartholomeos, Rus yazar Fyodor Dostoyevski ve eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore gibi isimlerden alıntılar yaparak çevre için fedakarlık çağrısında bulundu. Patrik Bartholomeos, Büyükada’daki Patrikhane’ye ait Yetimler Evi’nde bir “Çevre ve Barış Merkezi” kurmayı planladıklarını söyledi.

  Zengin ülkelerin çevreyi ve doğayı sömürerek varlıklı hale geldiklerinin savunulduğunu kaydeden Bartholomeos, şimdi de gelişmekte olan ülkelerden fedakârlık yapılmasının istendiğine işaret etti.

  Bartholomeos, “Batı’nın, yapmadığını, gelişmekte olan ülkelerden istemesi haksızlıktır. Kardeşlerim böyle olmaz” diye konuştu. Fener Rum Patriği, Başkan Barack Obama’nın çevrenin korunması ve kirliliğin azaltılması için attığı adımlardan da övgüyle söz etti. Patrik, çevre için fedakarlıkta bulunmanın Hıristiyanlık öğretisi içinde yer aldığını da ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı