ANKARA HABERLERİ

Çevre dostu naylon üretimi

Hürriyet Haber
26.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

ABD’de bulunan bir molekül, çevre dostu naylon üretiminin yolunu açtı.

Hürriyet Haber

ABD’de yapılan bir kanser araştırmasında bulunan bir molekül, çevre dostu naylon üretiminin yolunu açtı. ABD’de Duke Kanser Enstitüsü’nden bilimadamlarının 2008-2009 yıllarındaki kanser araştırması sırasında yaptıkları keşfin, naylon üretimininin en önemli tamamlayıcı parçası olan adipik asitin daha ucuz ve çevreyi kirletmeyen bir yöntemle üretilmesini mümkün hale getirdiği bildirildi.

Fosil yakıt kullanılıyor

Halıcılıktan, döşemeciliğe, oto parçalarından giysilere kadar pek çok alanda yaygın kullanımı bulunan naylonun üretiminde elzem bir madde olan adipik asitin üretimi için fosil yakıtı kullanılıyor. Ancak bu maddenin arıtılması sürecinde ortaya çıkan kirlenme, küresel ısınmanın başlıca nedenleri arasında yeralıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çevre dostu naylon üretimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çevre dostu naylon üretimi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı