Ege Haberleri

  Çevre

  Hürriyet Haber
  16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kemalpaşa’da çöplük kavgası

  Kemalpaşa'nın Halilbeyli Köyü'ne yapılacak çöp deponi alanından zarar göreceklerini savunan komşu Çepnidere köylüleri karara karşı çıkıyor.

  KEMALPAŞA'nın Halilbeyli ve Turgutlu'nun Çepnidere köyleri son günlerde çöple anılmaya başlandı. Kemalpaşa Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin Halilbeyli yakınlarına çöp deponi alanı yapımı için İzmir Valiliği'ne yaptığı başvuru kabul edilince Çepnidere Köyü halkı, yasal haklarını savunması için Avukat Esin Fatma Temel'e vekalet verdi. Temel, kaymakamlığın Çepnidere halkını yok sayarak, ÇED raporu hazırlatmadan çöp deponi alanı kurmak üzere valilikten izin aldığını önesürdü, ‘‘Çepnidere'ye 350 metre uzaklıkta çöp deponi alanı yapılıyor. Yönetmeliklere göre, bin metre olması gerekir. Ön raporu aldıktan sonra iptal davası açacağız. Çepnidere geçirimli toprak. Turgutlu ve çevresindeki içmesuyu tehdit altında kalıyor'' diyor.

  Zorla olmaz

  KAYMAKAMLIKSA çöp deponi alanı için en uygun yerin Halilbeyli yakını olduğunu, Çepnidere'ye de zarar vermeyeceği görüşünü yörede anlatıyor. Çöp deponi alanının kurulabilmesi için, yöre halkının gönlünü alması gerekiyor. Bilgilendirme toplantıları sürerken, Çepnidere halkının kendi sağlığından ve çevreye zararlarından emin olmadıkları bir yatırıma izin vermeyeceğini belirten Avukat Esin Fatma Temel, referandum yapılmadan, halka rağmen çöp deponi alanı açılamayacağını söyledi.

  ÇÖPLÜK uğruna çevreye zarar vermeyi hiçbir yerel yönetimin göze almayacağı kesin. Köy halkının da çöplüğün çevreye zarar vermeyeceğine ikna olmamaya koşullanmaması gerekir. Kaymakamlığın, ikna zorunluluğu var. Çepnidereliler'in de gerçeği kabullenmesi zor değil. Gerçek zararlı ise kabul etmeme hakkına da saygı gösterilmesi gerekir.

  Yurdumuzda genel durum

  TÜRKİYE'de yıllık çöp üretiminin 15 milyon tondan fazla olduğu sanılıyor. Bunların içinden geri kazanılabilir evsel atıkların oranı ise yüzde 10-15. Bir başka deyişle 2 milyon tonu geri kazanılıyor. Çöp yazın artıyor. Yazın bir ayda ortalama 1.1 milyon ton evsel atık üretiliyor. Bu rakam kış aylarında 900 bine düşüyor.

  ÇÖPLERİN sağlıksız ve ilkel koşullarda depolama alanlarına saçılması sürekli tartışılıyor. Ekonomistler ve sosyologlar, çöplerin niteliğiyle halkın refah düzeyi arasında paralellik olduğu görüşünü savunur. Türkiye'de ise çöpün niteliği ve değerlendirilmesi kadar çöplüklerin kendisi tartışma konusu.

  Hoş geldin kuzucuk

  KUZULAR minik, telaşlı adımlarla koşuştururken yaşamın tazeliğini sürükler peşinden. Menekşelerin yüzünü gösterdiği serin dağ eteklerindeki ıssızlığı tiz sesleriyle şenlendirmeye erken başladı kuzucuklar. Ama onlar koşarak ve üşümeden yaşıyor soğuk kış günlerini. Saflığın ve temizliğin canlılara nasıl yakıştığını gösteriyor minik çocuklara. Kırlarda koşan kuzucuklar, miniklerin sevgisine nazlanarak karşılık veriyor. Bir de ilk çevre dersi. Onlar varsa hayat var.

  Gözümüz kirleniyor

  TÜRKİYE'de çevre konusuyla birlikte görsel kirlilik de sorun olarak görülmeye başlandı. Görsel kirlilik bazen reklam tabelalarında, bazen duvar afişlerinde, bazen konutların estetikten yoksun projeleriyle gözümüze battı. Teknolojiyi kullanma biçimindeki hatalar da eklenince görsel kirlilik konutların tepesine çıktı. Böyle bir ortamdan herkes şikayetçi görünüyor. Ancak, bugüne kadar çevre kirliliğine duyarlı halkın, görsel zevki bozanlara karşı çıkışına pek tanık olmadık. Dileğimiz, gözümüze batan bu kirliliğe ‘‘Dur'' diyecek eylemciler çıkmadan, yolaçanların kendiliğinden düzeltmesidir.

  Çevre Prensibi

  DAİMİ ve yenilenebilir özellikteki kaynakların kullanımı, bunların yenilenme süreçlerinden daha hızlı olmamalıdır.

  (Sürdürülebilir Verim Prensibi)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı