Cevizli sucukta pazar sıkıntısı yaşanıyor

Hürriyet Haber
03.11.2009 - 10:49 | Son Güncelleme:

Gaziantep'te büyük bir emek harcanarak hazırlanan ve sağlık açısından son derece yararlı olan cevizli sucuğun üreticisinin, yaptığı bu tatlı yiyecekten zarar ettiği belirtildi.

Gaziantep ve bölgesinde özellikle yaz aylarının son günlerinde yapımına başlanan cevizli sucuk, kış aylarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alıyor.

Üzümün bağlardan toplandığı dönemde hazırlanmasına başlanılan cevizli sucuk, geçmiş yıllarda birçok evde, adeta bir seremoniyi andıran hazırlık aşamasının ardından, akrabaların bir araya gelerek, bir kaç günde yapılırdı.

Modern yaşamın içinde özellikle apartmanlarda ikamet etmenin artmasıyla şehirlerde yapımı zorlaşan cevizli sucuk, bugün artık daha çok köylerde yapılarak, köylülerin geçim kaynağı olmuş durumda.

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde cevizli sucuk üretimi yapan Resul Bayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, topladıkları cevizleri evlere dağıttıklarını ve kadınların iplere tek tek dizdiğini anlattı. Üzümün, ezilerek elde edilen suyunu büyük kazanlarda kaynattıklarını ve daha sonra batırma işlemini gerçekleştirdiklerini dile getiren Bayhan, şöyle konuştu:

“Cevizli sucuğu elde etmek oldukça zor ve zahmetli bir iş. Biz bu işten para kazanamıyoruz, kar elde etmeyi bırakın, işçiliğimizi dahi kazanamıyoruz. Yaptığımız işin pazarı yok, yurt dışı ayağı yok, bizimle ilgilenecek yetkilisi de yok. Sadece Gaziantep bölgesi ve Suriye'de satış yapıyoruz. Üretim kapasitemiz yüksek ama para kazanamıyoruz. Maliyetler çok yüksek, vergiler ve işçilik te yüksek. Cevizli sucuğun kilosunu 6-15 lira arasında satıyoruz. Bizim para kazanabilmemiz için en az 10 liradan satış yapmamız lazım. 6 liraya satış yaptığımız zaman para kazanamıyoruz ama müşteriyi kaybetmemek için mecburen bu fiyata satıyoruz.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı