Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çevik Kuvvet'e saldıranlar yakalandı

  Hürriyet Haber
  29 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Aralık 2000 - 00:01

  F tipi cezaevlerini protesto ve ölüm orucundaki arkadaşlarına destek olmak amacıyla geçtiğimiz günlerde TEM Otoyolu Gaziosmanpaşa mevkiinde Çevik Kuvvet otobüsünü tarayıp iki polisi şehit eden, 12 polisi de yaralayan, ardından Çevreyolu Halıcıoğlu mevkiinde trafik ekibine silahlı saldırı düzenleyip iki polisi yaralayan yasadışı TKP-ML/TİKKO örgütünün 5 militanı İstanbul Polisinin takibi sonucu yakalandı.

  Teröristlerle birlikte eylemde kullandıkları bir Kalaşnikof ele geçirildi. Öte yandan İstanbul Polisinin operasyonları sırasında cezaevlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda büyük darbe yiyen yasadışı DHKP-C örgütünün İntikam eylemleri gerçekleştirmek amacıyla kırsal kesimden İstanbul'a gönderdiği 7 kişilik Ölüm timi de yakalandı.

  Gene kan dökeceklerdi

  Saldırıların aldırdan İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin peşpeşe gerçekleştirdikleri operasyonlar sonucu eyleme katılan yasadışı TKP-ML/TİKKO örgütünün iki militanının Gazi Mahallesinde bir evde gizlendikleri belirlendi. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin sabaha karşı hücre eve düzenledikleri baskında eylemi gerçekleştiren 2 militan ile birlikte bu kişilere yardım yataklık eden 3 kişi yakalandı. Evde yapılan aramada polis ekiplerine düzenlenen saldırıda kullanılan bir Kalaşnikof tam otomatik tüfek ve çok sayıda mermi ele geçirildi.

  Teröristlerin yapılan ilk sorgularında polis hedeflerine karşı yeni eylem hazırlığı içinde olduklarını itiraf ettikleri bildirildi. Saldırıda kullanılan Kalaşnikof silahın daha önce başka eylemde de kullanıldığının ortaya çıktığı bildirildi.

  DHKP-C'nin ölüm timi de yakalandı

  İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar doğrultusunda cezaevlerindeki operasyonlarda özellikle yönetim kadrosu büyük darbe yiyen ve irtibatları kesilen DHKP-C örgütünün 7 kişilik timinin yurt dışındaki örgüt yöneticilerinden aldıkları talimat doğrultusunda İstanbula geldiği belirlendi. Özellikle polis ve askeri hedefler olmak üzere peşpeşe kanlı eylemler gerçekleştirmeyi planlayan teröristlerin İstanbulda değişik semtlerdeki hücre evlerine yerleştiği belirlendi. Bunun üzerine operasyonlara başlayan Terörle Mücadele Şubesi timleri 7 militanı kaldıkları hücre evlerde ele geçirdi.

  Teröristlerin üzerlerinde ve gösterdikleri yerlerde eylemlerde kullanmak amacıyla kırsal kesimden getirdikleri 5 adet Kalaşnikof tam otomatik tüfek, 11 adet saldırı tipi el bombası ve 2 adet tabanca ele geçti. Sanıkların sorgulanması sonucunda özellikle Ramazan Bayramı ve yılbaşı günlerinde, güvenlik güçlerine yönelik kanlı saldırılar plandıkları anlaşıldı. Bu saldırılarla ülkeyi kaos ortamına süreklemeyi amaçladıkları belirtildi. Soruşturmanın sürdürüldüğü kaydedildi.

  İLGİLİ HABERLER

 • Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı