Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çevik Kuvvet'e Mozart

  Hürriyet Haber
  11 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mart 1998 - 00:01

  Ankara Emniyet Müdürlüğü, Çevik Kuvvet’i iyileştirmek için yeni atılımlar yapıyor. Beklemeli görevlerde, Çevik Kuvvet elemanlarına beyni dinlendirici müzik dinletilecek.

  Emniyet Genel Müdürlüğü, toplumsal olaylarda istenmeyen görüntülere meydan vermemek için yeni önlemler almaya devam ediyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı görev yapan polislere, uzun süreli beklemeyi gerektiren görevlerde başta klasik müzik olmak üzere beyni dinlendirici müzik yayını yapılacak. Çevik Kuvvet otobüs ve araçlarında beklemeli görev sırasında, Mozart ile Beethoven'ın klasik eserleri polislere dinlettirilecek. Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Kutlay Çelik, klasik müziğin insanlar üzerinde sakinleştirici bir etki yaptığını belirterek, ‘‘Çevik Kuvvet polisi belli bir noktaya gelmiştir. Daha da iyi olması için yeni çalışmalara gireceğiz’’ dedi.

  Bu arada, yumuşak cop ve plastik kelepçenin ardından, şimdi de Çevik Kuvvet elemanlarının kaskının içine ses aparatları yerleştirilecek. P-14 tipi olarak bilinen ense korumalı beyaz kaskların içine yerleştirilecek aparatlar sayesinde, Çevik Kuvvet polisleri, amirlerinin komutlarını anında alacaklar. Göstericilerin sloganları ya da yüksek frekanslı müzik yayınları dolayısıyla Çevik Kuvvet polislerinin amirlerinin komutlarını duyamadıklarını kaydeden yetkililer, yeni aparatların bu sorunu ortadan kaldıracağını ve olaylara müdahalenin ‘‘merkezin istediği şekilde’’ yönlendirilmesinin kolaylaşacağını bildirdiler. Deneme amacıyla öncelikle bin adet alınacak olan aparatların tanesi 200-250 dolara malolacak. Ses aparatı donanımlı kaskları, ilk olarak Ankara polisi kullanacak.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı