Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Cevap veriyorum

Zeynep Özdemir

‘Yaklaşık 2 yıldır Amerika’da yaşıyorum. Birçok arkadaşımın aksine İstanbul’u özlemediğimi zannediyordum ama öyle içten ve duygulu yazmışsınız ki tren istasyonları ve özellikle beni daha çok etkileyen vapur iskeleleri hakkındaki yazınızı... Umarım kimse onları yenilemeye (!) kalkmaz.’

Ne komik değil mi... Karşılıklı ‘Umarım kimse yenilemeye kalkmaz’ diye dilekte bulunuyoruz. Başka hangi ülkede güzelliklerin bir gün birileri tarafından mutlaka bozulacağı endişesiyle yaşar acaba insanlar?

***

Ufuk Taşgülük

‘Selam Pakize Abla. Arkadaşlarla okulda bir tartışma programı hazırlıyoruz. Konusu ‘Kadınlar çalışmalı mı, yoksa çalışmamalı mı?’ Bizim grup ‘Kadınlar çalışmalı’ diyenlerden. Sizden ricam köşenizde bu konuyla ilgili bir yazı yazmanız. Eğer böyle bir yazı yazarsanız bizleri çok sevindirirsiniz.’

Sen şimdi benden ‘üretime katkıda bulunmak’, ‘ayakları üzerinde durmak’, ‘ekonomik özgürlük’ gibi fiyakalı laflarla bezenmiş bir yazı bekliyorsun. Fakat boşuna. Ha, mail’in, gazeteye yazı yetiştirmenin üstüne bir de dizi çekimine koşacağım bir güne denk gelmeseydi elbet beklediğin gerçekleşirdi. Ancak şu andaki psikolojiyle ‘Kadınlar asla çalışmamalı, yan gelip yatmalı, bol bol uyumalı!’ diyorum.

M. Altunok

‘Yazılarınızı sürekli okuyorum, açık yürekliliğinize ve espri kabiliyetinize hayran olduğumu öncelikle belirtmek istiyorum.

Nedenini bilmiyorum ama her konuda duyarlı olan siz bile, kapkaç olaylarını sıradan bir olay gibi görüp yazı yazmıyorsunuz hakkında (...) Hükümet hırsızlığı durdurmak için ne yapıyor? Lütfen yazın bu konuda.’

Yakalandınız Sayın Altunok!

Demek beni sürekli okumuyorsunuz. Yoksa daha yirmi gün önce ‘Eşekten düşenin halinden eşekten düşer anlarmış’ sözünden doğan umutla ‘Darısı başbakanın başına’ diyen bir yazı yazdığımı hatırlardınız.

***

Nihal Genç

‘Sevgili Pakize Suda Hanım, ahçı mı, aşçı mı... Biraz özen lütfen.’

Siz de beni özene davet etmeden önce bir araştırma yapsaydınız keşke!

Bakın Ali Püsküllüoğlu - Türkçe Sözlük’ten aynen aktarıyorum:

‘Ahçı’ sözcüğünün aslı ve doğrusu ‘aşçı’ olmakla birlikte, doğru Türkçe’ye örnek alınan İstanbul ağzında ‘ahçı’ biçimi kullanılır. Bu yüzden de yazı dilinde sözcüğün bu biçimi yaygınlık kazanmıştır.’

MIŞ-MUŞ

Michael Jackson’a küçük yaştaki çocuklara cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla açılan davada, çocuklardan birinin kardeşi ‘Onu kardeşimle yatakta gördüm’ demiş.

Adam yüzünü beyazlatırken içini karartmış demek.

Alman psikolog sakız çiğneyenlerin IQ’sunun yükseleceğini iddia etmiş.

Ben esas onun IQ’sunu merak ediyorum; doğuştan mı böyle yoksa sonradan mı düştü?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI