Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cetvelle dayak suç

  Hürriyet Haber
  26 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Şubat 2000 - 00:01

  Yargıdan öğretmene kötü haber

  Yargıtay, öğrencisini cetvelle döverek terbiye etmek isteyen öğretmeni suçlu buldu ve ‘‘cezalandırılmalı’’ dedi. Yargıtay Genel Kurulu, öğretmenin dövme hakkı bulunmadığını karara bağladı.

  YARGITAY Ceza Genel Kurulu, öğrencisinin eline cetvelle vurarak yaralanmasına neden olan öğretmenin cezalandırılmasını istedi. Genel Kurul, terbiye hakkının, dövmeyi kapsamadığına dikkati çekti.

  Öğretmen R.Ç. hakkında, öğrencisinin eline cetvelin dik yanı ile vurarak, bir kemiğinin kırılmasına neden olduğu gerekçesiyle İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Türk Ceza Kanunu'nun ''terbiye yetkisinin kötüye kullanılması'' fiilini düzenleyen 477. maddesine göre dava açıldı. Yerel mahkeme kararında, okulda nöbetçi öğretmen olarak görev yapan sanığın, disiplinsiz davranışlar nedeniyle sınıftaki tüm öğrencileri, öğretimin bir parçası olan disiplin ve terbiye hususunda uyarmak istediği belirtildi. Öğretmenin bunu yaparken terbiye hakkını kullandığını, bu hakkını kötüye kullanmadığına dikkati çekti beraatine karar verdi.

  Temyiz istemini görüşen Yargıtay 4. Ceza Dairesi bu kararı, öğretmenin cezalandırılması gerektiğine işaret ederek bozdu. Yerel Mahkeme, bozma kararına uymayarak, aynı gerekçelerle sanık hakkında verdiği beraat kararında direndi. Kararın tekrar temyiz edilmesi üzerine uyuşmazlığı Yargıtay Ceza Genel Kurulu çözdü. Genel Kurul, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin bozma kararına aynen katılarak, yerel mahkemenin beraatte direnme kararını 14'e karşı 15 üyenin oyuyla bozdu. Genel Kurul, öğretmenin terbiye hakkının, dövmeyi kapsamadığına işaret etti. Yerel Mahkeme, Genel Kurul'un kararı bağlayıcı olduğu için öğretmeni TCK'nın 456/4 ve 251. maddelerine göre yeniden yargılayacak. Ancak mahkeme, Genel Kurul'un verdiği karara uymak zorunda.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı