Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çetin'den kritik İran ziyareti

  Hürriyet Haber
  31.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.01.1999 - 00:01

  Tahran'da resmi bir ziyaret için bulunan TBMM Başkanı Hikmet Çetin, herkesin kendi rejimine saygılı olması kaydıyla, İran ile iyi komşuluk ilişkilerinin devam ettirilmesini istediklerini söyledi. Bölücü örgüt konusunda ise, ‘PKK’nın İran'a geçtiği oluyor. Bölgedeki sınırları kontrol etmenin zorlukları vardır. Önemli olan, terör konusunda işbirliği amacının olmasıdır' dedi.

  Çetin İran'da, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi tarafından kabul edildi, Meclis Başkanı Natık Nuri ile de yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı. İki görüşme de, basına kapalı olarak yapıldı. İran Devrimi'nden sonra İran ve Türkiye meclis başkanlarının ilk kez bir araya geldiği görüşmeden önce herhangi bir açıklama yapılmadı.

  Çetin, Nuri ile görüştükten sonra, Hatemi ile biraraya geldi. Hatemi, görüşmeden önce yaptığı konuşmada, TBMM Başkanı'nın kendileri için saygın olduğunu belirterek, Çetin'den, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e de iyi dileklerini ulaştırılmasını istedi ve Türkiye'de kurulan yeni hükümetin istikrarını diledi. Çetin de, İran'ın Türkiye için büyük bir dost olduğunu ifade ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini arzu ettiklerini belirtti.

  Bu buluşmadan önce, basına kapalı olarak yapılan görüşmede konuşan Natık Nuri, Türkiye-İran arasındaki ekonomik ilişkilerin daha üst seviyelere çıkarılmasını arzu ettiklerini ifade ederek, bu konuda da potansiyel bulunduğunu söyledi. Türkiye ile İran'ın ortak sınırı bulunduğunu belirten Nuri, ‘Güvenlik konusunda işbirliği yapmalıyız.. Türk gruplardan (teröristlerden) şikayetçiyiz. Kuzey Irak’taki otorite boşluğundan şikayetçiyiz' dedi.

  Çetin de, ‘Herkesin kendi rejimine saygılı olması kaydıyla, iyi komşuluk ilişkilerinin devam ettirilmesini’ arzuladıklarını bildirdi. Türkiye ile İran'ın genç nüfusa sahip olduklarını belirten Çetin, bu unusurun da değerlendirilerek, iki ülkenin dünyanın güçlü devletleri arasında yer alabileceğini kaydetti.

  ŞAM'LA İLİŞKİLER

  Nuri, Suriye'nin de içinde bulunacağı üçlü toplantılar yapılmasını, hatta Irak'ın da bu toplantıya katılmasını arzuladıklarını ifade ederek, ‘Ancak şimdilik içinde bulunduğumuz durumdan dolayı bu mümkün görünmüyor’ diye konuştu. Çetin de, ‘Suriye ile aramızda, onların yarattığı problemler var. Uzun süre tahammül ettik. İçte terörü hallettikten sonra, Suriye ile ikili bir anlaşma yaptık. Bunu ihtiyatla takip ediyoruz’ dedi.

  PKK SORUNU

  Ardından, Tahran'daki Türk Büyükelçiliği'ne geçen Çetin, basın mensuplarıyla sohbet etti. Çetin, bir gazetecinin, ‘İran’ın bölücü örgüt PKK'yı barındırmamasını nasıl değerlendirdiğini' sorması üzerine de, ‘PKK’nın İran'a geçtiği olmuştur, yer yer olmaktadır. Bölgedeki sınırları kontrol etmenin zorlukları vardır. Önemli olan, terör konusunda işbirliği amacının olmasıdır' dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı