Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çetin, torpile yenildi

  Hürriyet Haber
  20 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mart 1998 - 00:01

  Meclis Başkanı Hikmet Çetin, Mustafa Kalemli döneminde usulsüz olarak işe alındığı için kadrolarını iptal ettiği 26 kişiye, siyasi baskıya dayanamayarak kadrolarını geri verme kararı aldı. CHP'li Önder Kırlı'nın, bu teklife karşı çıkmasına ragmen, Başkan Çetin, ‘‘Bunların arkasında bin tane torpil var’’ diyerek kararından dönmedi.

  TBMM Başkanı Hikmet Çetin, eski başkan Mustafa Kalemli döneminde usulsüz olarak işe alındığı için kadrolarını iptal ettiği 26 kişiye, siyasi baskıya dayanamayarak kadrolarını geri verme kararı aldı.

  Çetin, Başkanlık Divanı'nın dün 5 saat süren toplantısında, göreve geldiği zaman iptal ettiği usulsüz kadroları bir formül bularak geri vermeyi önerdi. Oylama sonucunda, marangoz, tertipçi, müze araştırmacısı, aşçı, mobilyacı gibi kadroların memur kadrosuna dönüştürülüp, aynı torpilli kişilere verilmesi benimsendi.

  CHP'li İdare Amiri Önder Kırlı, bu teklife karşı çıktı ve ‘‘Yaptığınız Osmanlı dönemindeki gibi hile-i şerriyedir’’ tepkisini gösterdi. Kırlı, Çetin'e, ‘‘Meclis'te hiçbir iş yapmadan boş gezen 300 personel var. Bunları ya kurumlarına geri gönderelim ya da işten çıkaralım’’ dedi. Ancak Çetin, ‘‘Nasıl çıkarırız, bunların arkasında bin tane torpil var’’ yanıtını verdi. Divan'ın Çetin'e verdiği yetki gereğince, bu kadrolar, önce memur kadrosuna dönüştürülecek, ardından da eski torpilli sahipleri bu kadrolara memur olarak atanacak.

  TELEFON BORÇLARI

  TBMM Başkanlık Divanı 196 milletvekilinin toplam 39 milyar 535 milyon liralık fazla konuşmadan doğan telefon borcunu da gözaltına aldı. Başkanlık Divanı, bir yandan fazla telefon görüşmesi yapan milletvekillerinin telefon paralarını kendilerinden alma uygulamasını sürdürürken, diğer yandan mevcut 39,5 milyarlık borcun üç taksitte tahsilini benimsedi.

  İşte torpilliler

  Divan'dan edinilen bilgiye göre bu usulsüz kadrolara torpil yapan toplam 20 milletvekili ve bakan şunlar:

  ‘‘Devlet Bakanı Mehmet Batallı, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Bülent Akarcalı, Hamdi Üçpınarlar, Mehmet Korkmaz, Ali Aslan Hatipoğlu, Metin Öney, Altan Karapaşaoğlu, Zeki Çakan,Feridun Pehlivan, Necati Güllülü, Rasim Zaimoğlu, Mehmet Köstepen, Miraç Akdoğan, Mustafa Balcılar, Adem Yıldız, Mehmet Sağdıç, Yavuz Köymen, Abdullah Akarsu, Necmettin Cevheri.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı