Gündem Haberleri

  Çetin Soysal itfaiyecilere desteğe limonuyla geldi

  Hasan ÖRNEKOĞLU-Aslıhan GÜZELLER/İSTANBUL, (DHA)
  21.12.2009 - 17:25 | Son Güncelleme:

  BELEDİYE-İş Sendikas, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Bimtaş A.Ş'de sözleşmeli işçi olarak çalışan itfaiyecilerin haklarının ellerinden alındığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

  Belediye-İş Sendikası İstanbul 5’nolu Şube Başkanı Nihat Altaş, Beşiktaş İtfaiyesi'ne çağrılan 500 itfaiyecinin tüm haklarını aldıklarına dair bir kağıt imzalatılıp, sözleşmeli yapıldığını belirtti. Nihat Altaş burada yaptığı açıklamada, "500 arkadaşımızdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 3,5 trilyonu cebe indirmiştir. Bimtaş A.Ş. kayıtlardan bu paranın nasıl gasp edildiğini, kimlere ve nereye gittiğini açıklamalıdır. Can güvenliğimize fesat karıştırılmıştır. İtfaiyede iş barışı bozulmuştur. Memur-işçi ve taşeronla Avrupa Birliği standartları yerine, Afrika Kentsel Birliği Eş Başkanı olan sayın Kadir Topbaş İstanbul İtfaiyesini Nijerya standartlarına getirmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin anayasa, yasa ve bakanlık kararını tanımamasından dolayı hukuk yolu ile çözüleceğine inandığımız konularla ilgili dava açmak için buradayız" dedi.

  Sirkeci'deki Hukuk-İş Mahkemeleri önünde yapılan basın açıklamasında itfaiyecilere destek vermek için CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de adliye önüne geldi. Ankara’daki eylemde kendisini biber gazlı müdahalenin ortasında bulan CHP Milletvekili Çetin Soysal, yanında getirdiği limonları göstererek, “Bugün elimde limonla geldim. Çok sert bir müdahaleyle karşılaştım. Buna sadece ben değil bütün arkadaşlarımız maruz kaldı. Ben işçi arkadaşlarımın yanında olmaya devam edeceğim. Biber gazı da yesek, lağım suyu da sıkılsa, mücadeleye saygı duymak, feryadı dikkate almak lazım” dedi.

  Çetin Soysal terör eylemlerine ve yasa dışı gösterilere müdahahe edilmediğini, bunun yerine işçilere sert şekilde müdahale edildiğini, Anayasanın 51’nci maddesinin uygulanmadığını, yapılan müdahalelerin anlamsız ve kasıtlı yapıldığını öne sürdü. Çetin Sosyal, “Elimizde limon var. Ne yazık ki ülkemizde demokratik hakkını kullanan kardeşlerimize reva görülen biber gazı ve lağım suyudur. Dün, Bülent Arınç’ın bir konuşması vardı. Diyor ki, ‘Bizi hedef gösteriyorlar’. Bu bir orta oyuncu bir meddah mantığıdır. Meddah gibi oynuyor. Ben bir meddah olarak görüyorum Bülent Arınç’ı. Çıkıp kendisinin ve partisinin hedef gösterildiğini söylüyor. Asıl hedef gösterilen işçiler, emekçiler ve muhalefet partilerin milletvekilleridir. Milletvekilleri biber gazı yiyor. Bülent Arınç hiç biber gazı yedi mi?" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı