Çetin: Rekabet Kurumu özerk olmalı

Hürriyet Haber
06 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mart 1998 - 00:01

Cumhurbaşkanı Vekili, TBMM Başkanı Hikmet Çetin Rekabet Kurumu'nun (RK) Türkiye'de çok az rastlanan bir özerk yapısı olduğunu ve özerk kalması gerektiğini belirtti. Çetin, ‘‘Parlamento olarak, kurumun önümüzdeki dönemdeki yoğun çalışmalarına destek vereceğiz’’ dedi. RK'nın 1. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıya Çetin'in yanısıra, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Devlet Bakanları Hikmet Sami Türk ile Rüştü Kazım Yücelen katıldı. Bakan Erez, ekonomideki dürüst rekabetin, siyasi hayata da dürüst bir yarış olarak yansıyacağını vurgulayarak şöyle konuştu:

‘‘Dürüst yarışın, seçim dönemlerinde televizyonu eşit paylaşmadan daha öte bir anlamı vardır. Bu da toplumun tüm katmanlarının karar süreçlerine katılmasıdır. Yurttaşım diyenlerin örgütlenerek sivil toplum kuruluşlarını oluşturmaları, bizim de bunlara devlet kapılarını açmamız lazımdır. Bunun için idari yapıda köklü bir değişiklik gerekiyor. Bu daha fazla ertelenemez.’’

RK'nın çalışmalarının demokrasi kültürünü de oluştaraceğnı kaydeden Erez, ‘‘En demokratik ülkelerin, en eski rekabet yasalarına sahip olmaları tesadüf değildir. Rekabet Kurulu'nun vereceği kararlar yalnızca ekonomik yaşamı değil, siyasi yaşamımızı da yakından ilgilendirecektir’’ dedi. RK Başkanı Aydın Ayaydın, Kurumun Türk ve dünya ekonomisine katkıda bulunacağını ve enflasyonun aşağı çekilmesinde çok önemli bir misyon taşıdığını söyledi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı