ADANA HABERLERİ

Çetin: "Her Yerde ‘Hepimiz Kardeşiz’ Mitingleri Yapmalıyız

IHA
13.09.2015 - 10:46Son Güncelleme : 13.09.2015 - 10:47

YEREL HABERLER ADANA

IHA

Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "Bu kavga bir iç savaşa dönüşmesin istiyorsak ‘hepimiz kardeşiz’ adıyla ve sadece Türk bayraklarıyla Türkiye genelinde mitingler yapmalıyız” dedi.
Çetin, teröristlerin karakol basarak, insan kaçırarak, asker ve polisleri şehit ederek varabileceği hiçbir yer olmadığını vurguladı. PKK’nın terör eylemlerinin Türkiye’deki kardeşliğe zarar veren bir boyut kazandığına dikkat çeken Çetin, “Kardeşlik iklimini PKK’nın dışında, gazete basanlar, parti binalarını kundaklayanlar, sırf Doğulu diye insan dövüp, Güneydoğu’ya giden otobüslere saldıranlar da bozuyor ve terörün ekmeğine yağ sürüyorlar. 1000 yıllık kardeşliğin bozulmasını isteyenler de dahil olmak üzere herkes bu kötü gidişattan zarar görecektir. Bu kavga bir iç savaşa dönüşmesin istiyorsak ‘hepimiz kardeşiz’ adıyla ve sadece Türk bayraklarıyla Türkiye genelinde mitingler yapmalıyız” diye konuştu.
“KÖKEN, İNANÇ, MEZHEP SORGULANAMAZ”
Cumhuriyet rejiminin getirdiği laiklik sayesinde hiç kimsenin ne kökeni ve inancının ne de mezhebinin sorgulanabildiğine dikkat çeken Çetin, şunları kaydetti:
"Kim, hangi köken, inanç ve hangi coğrafyadan olursa olsun kardeştir ve kardeş olarak da kalacaktır. Bugünler mutlaka geçecektir. En büyük tehlike ‘Nerede doğdun, kimsin, kökenin ne, hangi partiye oy verdin?’ diye sorgulama yapmaya kalkışmaktır. İnsanların dünyaya gelirken getirdiği kimliği ve mensubiyeti sorgulanamaz. ‘Sen şusun, sen busun’ demek kabul edilemez. Hepimiz kardeşiz. 1000 yıllık kardeşliğin bozulmasını isteyenler de dahil olmak üzere herkes bu kötü gidişten ağır zarar görür."
“BAŞBAKAN VE LİDERLER KOL KOLA GİRMELİ”
“Toplum infial havasından bir an önce kurtarılmalıdır ve bu görev öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan’a düşmektedir” diyen Soner Çetin şöyle devam etti:
"Herkes, özellikle de siyasetçiler barış ve kardeşlik çağrılarını her fırsatta vurgulamalıdırlar. Ama bu yetmez. Sayın Başbakan ve tüm liderler kol kola girmeli, Meclis bir an önce toplanmalı; ayrılıklar bir kenara bırakılıp Türkiye’miz için el ele vermeliyiz. Kullandığımız dile çok dikkat etmek, özen göstermek zorundayız. İntikam çağrıları yapanlar, gazeteleri basıp parti binalarını kundaklayanlar, gösterilere kan bulaştıranlar cezalandırılmalı; kötü gidişata neden olanların yaptığı yanlarına kar kalmamalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Çetin: "Her Yerde ‘Hepimiz Kardeşiz’ Mitingleri Yapmalıyız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Eylül 2015 tarihinde saat 10 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çetin: "Her Yerde ‘Hepimiz Kardeşiz’ Mitingleri Yapmalıyız haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:46
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   18:42
  • Yatsı
   20:05
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı