İZMİR HABERLERİ

Çetin Emeç'te sıra dışı bir sergi

DHA
20.08.2016 - 11:33 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş sanat dallarından üç boyutlu kağıt oymacılığını İzmirli sanatseverlerle buluşturakacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, sıra dışı bir sergiye ev sahipliği yapacak. Kaat'ı sanatçısı Hasan Hüseyin Erol'un eserlerinden oluşan sergi, 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde saat 18.00'de açılacak. Sanatseverler, Erol'un sergisinde 15. yüzyıl üç boyutlu kağıt oymacılığı anlamına gelen Kaat'ı sanatının en seçkin örneklerini görme imkanı bulacak.
KAAT'I NEDİR?
Kaat veya kaatı kelimesi, sözlükte “kesmek" olarak tanımlanır. Kaat'ı sanatı ise, bir kağıt veya deri üzerindeki yazıyı, motifi veya şekli oyup çıkartarak bir başka kağıt veya deriye yapıştırarak gerçekleştirilen bir süsleme sanatıdır. İslam medeniyetinin üzerinde yeterince durulmamış sanat kollarından biridir. Sanat tarihçileri kaat'ı sanatının Orta Asya'da bir halk sanatı olarak doğduğunu ileri sürmektedir. İlk kaat'ı örnekleri oyma deri kitap kaplarında görülür. İslam dünyasına bu kanalla geçmiş ilk kağıt oyma örneklerine ise 15. yüzyılda Timurlar ve Akkoyunlular döneminde rastlanır. Dönemin en büyük sanatçısı Abdullah Kaat'ın adıyla bilinen sanat dalı, en parlak çağını Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşanmıştır. Kaat'ı, zaman içinde unutulmaya yüz tutmuş ama bu sanata gönül verenlerin sayesinde tekrar gün ışığına çıkmıştır.
İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Çetin Emeç'te sıra dışı bir sergi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2016 tarihinde saat 11 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çetin Emeç'te sıra dışı bir sergi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ocak 2020, Pazar
 • İmsak
  06:53
 • Güneş
  08:19
 • Öğle
  13:27
 • İkindi
  16:02
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı