Gündem Haberleri

  Çetin Altan: Adımın okula verilmesi büyük bir incelik

  Mustafa KINALI/İSTANBUL
  18.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dün İzmir'de sırasıyla Balçova'da Nevvar Salih İşgören Lisesi, Karşıyaka'da Gazeteci Çetin Altan Anadolu Teknik Lisesi, Çiğli'de Rotary Ticaret Meslek ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi açılışlarını yaptı.

  Bir dönem devlet tarafından dışlanan, cezaevlerinde yatan, milletvekili seçildiği Meclis'te yumruklanan Türkiye'nin önde gelen gazeteci-yazarlarından Çetin Altan, adının bir okula verilmesini "Bir yazı adamına karşı gösterilen bir incelik" olarak tanımladı. Açılıştan son anda haberi olduğu için törene katılamadığını belirten Çetin Altan, şunları söyledi:

  "İzmir'de genç bir inşaat müteahhiti var. Adı Cengiz Sani. Bir gün bana gelerek adıma okul yaptığını, yazılarımı beğenerek okuduğunu söyledi. Ben de memnun oldum ve kendisine 'Size teşekkürlerin bittiği yerlerdeki teşekürlerle teşekkür ederim' dedim. 6 ay önce ben de gidip okulu yerinde gördüm. Ancak ben bu ülkede birçok cadde ve sokak adının sık sık değiştiğini, okul adlarının da değişebileceğini biliyorum. Kalıcı olursa, bu bir yazı adamına karşı gösterilen vefa olur."

  İşadamı Cengiz Sani ise okulun açılışında yaptığı konuşmada, "Çetin Altan'ın başarı tarifi şudur: ’Bir insanın yalan söylemek ihtiyacı kalmamışsa, başarılı olur.’ Biz bunu düstur edindik. Ben de size böyle davranmanızı öneriyorum" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı