Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çeteye ihanet devlete ihanet

Enis BERBEROĞLU

Bu köşede geçen pazar günü yakalanan Abdullah Çatlı'nın sağ kolu Haluk Kırcı konusuna hiç girilmedi. Nedeni, büyük umutlar bağlanan polis sorgusuna ilişkin naçizane öngörümüzdü: Haluk Kırcı konuşmayacaktı!

Başbakan Bülent Ecevit'in ‘‘Keşke konuşsa, ama konuşmamakta direniyor’’ açıklaması bu tahminimizi haklı çıkardı.

* * *

Bu girişten maksadımız, diğer büyük medya mütefekkirleri gibi okura hava atmak değil. Ne yazık ki doğrulanan mantık sürecimizi sizlerle paylaşmamıza izin verin... PKK eylemlerinin doruğa çıktığı dönemde Güneydoğu'da gezerken ‘‘BTÖ'ye (Bölücü Terör Örgütü'ne) yardım-yataklık’’ iddiasıyla içeri alınan başörtülü kadınlara, sakallı dedelere şaşar kalırdık. ‘‘Yaşamlarının sonbaharında neden bu tehlikeli işlere girerler?’’ diye kafa yorardık.

Sonra o dedelerin, ninelerin yaşadıkları mezralarda, dağ köylerinde dolaşmaya, hatta gecelemeye başladık ve aradığımız yanıtı bulduk...

Dağın başındaki hayat, insana çok fazla seçenek tanımıyor...

Ya PKK'ya ekmek, yemek, yatak verip yardım edeceksin. Veya örgüte ihanetin cezasına katlanacaksın.

Gelin her iki seçeneği kıyaslayalım...

Örgüte yardım, devlete ihanetin cezası (o da yakalanırsan) birkaç yıl... Oysa PKK'ya ihanetin cezası ölüm...

Siz olsanız ne yapardınız?

* * *

Polisin elinde bir ‘‘Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği’’ var. Haluk Kırcı'nın kullandığı ‘‘susma hakkı’’ bu yönetmelikle düzenlenmiş:

‘‘İfade verene, isnat edilen suç anlatılır. İsnat edilen suç hakkında açıklamada bulunmamasının kanuni hakkı olduğu anlatılır.’’

Haluk Kırcı'nın konuşmamasına gelelim. Kırcı'dan önce aynı şubenin konuğu kendi isteğiyle teslim olan Hüseyin Uzun'du... Uzun, polis şefleriyle uyuşturucu kaçakçıları arasındaki ilişkiyi anlattı. Ardından şube tuvaletinde can verdi, ölümün intihar olduğu iddia edildi.

Haluk Kırcı konuşmadı, kahraman gibi yaşıyor.

Hüseyin Uzun konuştu, tuvalet köşesinde öldü.

Yeterince açık mesaj değil mi?

* * *

Bir de merak ettiğimiz bir husus var...

Memleketin en ücra köşesinde yakalanan çeteciyi TV ekranından canlı yayında duyurup siyasi prim yapmaya çalışan eski başbakan Mesut Yılmaz, Haluk Kırcı olayında neden sessiz kaldı?

Yoksa yaklaşan seçimler öncesinde milliyetçi kesimi kızdırmak istemiyor olmasın.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI