Gündem Haberleri

  Çetenin telefon arkadaşı, çeteyle mücadele edemez

  Hürriyet Haber
  02.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP lideri Deniz Baykal, uzun süren sessizliğini dün CHP'nin Parti Meclisi toplantısında bozdu ve çetelerle ekonomik kriz konusunda geniş değerlendirmeler yaptı.

  Baykal, MİT'i ve Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ı sert bir üslupla eleştirdi. Baykal, Başbakan Mesut Yılmaz'ın ‘‘Devlet Çakıcı'yı değil, Çakıcı devleti kullanmış’’ açıklamasının da acı bir itiraf olduğunu savundu. Baykal, ‘‘Demek ki devlet Çakıcı'nın kullanabileceği hale gelmiş. Devletin en kritik kurumları, mücadele etmesi gereken çetelerin parmağında oynar hale gelmiş, çetelerin karargahı olmuş’’ dedi.

  Devlet Bakanı Aşık'ın Çakıcı ile telefonla konuşmasını aklının almadığını söyleyen Baykal, ‘‘Merak ediyorum. Aynı zamanda Başbakan'ın da yakın dostu olan bir bakan ile aranan bir çete reisi telefonda 1,5 saat ne konuşurlar? Hemşehrilik muhabbeti, falan da seni sever, merak etme hallederiz sözleri. Nedir bunlar böyle?’’ diye sordu. Baykal, Aşık ve Yılmaz'ın da çeteler konusunda karanlık ilişkiler içinde olduklarını ima ederek, ‘‘Çete korkusuyla çetelerle mücadele edilemez. Bu mücadeleyi çete dostları, çetenin telefon arkadaşları yapamaz’’ dedi.

  ‘BİZİM ÇOCUK’ ANLAYIŞI

  Merkez sağın iki partisi ANAP ve DYP'nin çetelerle içiçe geçtiğini savunan Baykal, şöyle konuştu:

  ‘‘Özelleştirmede çeteler, parti kongrelerinde çeteler, futbol federasyonu seçimlerinde çeteler var. En önemli siyaset adamları çetelerle saatlerce telefon sohbeti yapıyor. Delikanlıdır, bizim çocuktur diye övgüler düzülüyor. İrtica ile mücadele etmesi gerekenler irtica ile içiçe, yolsuzlukla mücadele etmesi gerekenler yolsuzlukla içiçe, çetelerle mücadele etmesi gerekenler çetelerle içiçe oldukça sonuç alınmaz.’’

  Baykal, Türkiye'nin yeni bir anlayışı iktidara getirmesi gerektiğini savunarak, bu tablonun üstesinden ancak sosyal demokrasinin geleceğini ifade etti. Baykal, ‘‘Sosyal demokrasi dışında hepsinin parmak izi vardır. Hepsi de irticayla yolsuzluklarla ve çetelerle içiçedir’’ dedi.

  Baykal, saat 11.30'da PM'de konuşurken, kendisine borsadaki son durum bildirildi. Baykal, ‘‘Borsada bugün de tehlikeli düşüş var. Endeks 2300'lere geriledi. Krizin aşılması için CHP olarak hükümete her türlü desteği vermeye hazırız’’ diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı