Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çetenin fotoğrafı

  ANKARA
  22 Şubat 2006 - 01:24Son Güncelleme : 22 Şubat 2006 - 02:10

  Ankara polisinin yürüttüğü Küre Operasyonu'nda çetenin şeması da netleşiyor. Operasyon öncesi polis, hazırladığı şemaya göre zanlıları teknik takibe alırken, çetenin içinde yer aldığı iddia edilen askerler Genelkurmay Başkanlığı'nın bilgisi dahilinde haftalarca izlendi.

  İşte polis ve savcılık ile mahkeme tutanaklarına da yansıyan çetenin profili:

  Çete lideri Kasım Zengin: Ankara'da önce bitkisel ürünlerle ilgili bir işyeri açtı. Emniyet eski Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır ile ilişki kurdu. Mahkeme, Zengin'i "Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek, tehdit, dolandırıcılık, 6136 sayılı yasaya muhalefet, gasp suçlarından" tutukladı.

  Emniyet eski Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır: Tutanaklara göre zanlılar yapacakları tüm eylemlerle ilgili kendisinden bilgi alış-verişinde bulunuyorlardı. Çakır da mahkeme tarafından "Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek, tehdit, dolandırıcılık, 6136 sayılı yasaya muhalefet, gasp suçlarından" tutuklandı.

  Özel kuvvetler Komutanlığı'nda görevli Yüzbaşı Nuri Bozkır: Çeteye sahte kimlikler verip, istihbarat teknikleri konusunda eğitim sağlıyordu. Yüzbaşı Bozkır'ın emniyet ve savcılıkta susma hakkını kullandığı bildirildi.

  Başkomiserlikten ihraç Tamer Topsakal: Çetenin emniyet işlerinden sorumlu üyesi. Çeteye üye olmak ve dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

  MİT Osman Lakaplı Osman Hüseyin Selçuklu: Ertuğrul Çakır'ın en yakın arkadaşlarından. Bazı polisler ile istihbarat görevlileri ile de sık sık görüşme yapabilen bir isim. Kendisini işadamı olarak tanıtıyor. Ve çevredeki lakabının da MİT Osman olduğu bildirildi.

  Çetenin üst düzey üyeleri: Serdar Yük, Siyami Gündüzoğlu, Mustafa Aksoy, Özgür Altun. Polisin yürüttüğü Küre Operasyonu çerçevesinde gözaltına alınan söz konusu isimlerin örgütte üst düzey yönetici olarak görev aldıkları öne sürüldü.

  Rütbe binbaşıya kadar çıktı

  KÜRE Operasyonu'nda dün ilginç bir iddia Ankara kulislerini hareketlendirdi. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli Yüzbaşı Nuri Bozkır'dan sonra aynı birimde görevli bir binbaşının da gözaltına alındığı iddia edildi. Genelkurmay'ın da konuyla ilgili bilgilendirildiği öne sürülürken, çete operasyonunun    genişletildiği savunuldu.

  Yüzbaşı infaz yerini gösterdi

  Serdar Yük: Nuri Bozkır yüzbaşı ile Kasım sayesinde tanıştım. Bu şahıs, Kasım ve beni Yenikent'te eğitim yaptıkları bir yere götürdü. Bir tünel vardı. Bize 'onlar TNT parçalarıdır' dedi. Bol miktarda şırınga, ameliyat eldiveni ve boş kovanlar vardı. Orada eğitim yaptıklarını anlattı. Geri dönüş için arabaya bindiğimizde 'Biz gizli infazı burada yapıyoruz. Düzce civarına götürüp bir yere atıyoruz dedi. O zaman bu kişiden korktum ve konuşmak istemedim.

  İbo’yu tehdit edemeyecek

  Verdi Kırmızıateş: Bir gün Kasım zengin beni arayarak (Hüseyin Bozan olayıyla ilgili) 'biz o işi hallettik, Bozan'ı Tatlıses'in program yaptığı Star TV'nin kulisine götürüp videoya çektik. Artık Tatlıses'i tehdit edemeyecek' dedi.

  Ertuğrul Çakır: Tatlıses ile Kasım Zengin'in bürosunda tanıştım. Daha önce tanımam, Tatlıses'ten silah ruhsatı için para aldığım doğru değildir. Zeliha'dan para aldığım da doğru değildir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı