Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çetelerle ABD modeli mücadele

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.09.1998 - 00:01

  Adalet ve İçişleri bakanlıkları, Başbakan Mesut Yılmaz'ın hedef gösterdiği çeteleri çökertmek için ABD modeli mücadele planını yürürlüğe koyuyor. Mafyayı kökünden kazımayı hedef alan plana göre, Organize Suçlarla Mücadele Yasası, Pişmanlık Yasası, Tanık Koruma Yasası, Telefonların Dinlenmesi Yasası TBMM'den çıkarılacak.

  Çetelerle ABD modeli mücadele planı şöyle işleyecek:

  İÇTEN ÇÖKERTİLECEK

  Çetelerin içten çökertilebilmesi için, pişmanlık yasası çete üyeleri için de uygulanacak. Çetelerin çökertilmesine yardımcı olacak bilgi veren itirafçıya yeni bir yaşam sağlanacak.

  ESTETİK AMELİYAT

  Çete itirafçılarına iş kurmasına yarayacak sermaye ve yeni kimlik verilecek. İsterlerse estetik ameliyatla yeni bir yüze kavuşturulacak.

  MAFYAYA AJAN

  Polis, mafya örgütlerinin içine maaşlı özel ajanlar yerleştirecek. Görünürde, çete başlarının sağ kolu gibi davranan bu ajanlar, içerde olup biteni polise aktaracak.

  TANIĞA MONİCA DOKUNULMAZLIĞI

  Çeteler aleyhine tanıklık yapan kişilere ise tıpkı ABD'deki gibi tanık koruma programı uygulanacak. Mafyanın tehdit ve baskısından korkup mahkemede doğruyu anlatmaktan korkan şahitlere tıpkı Monica Lewinsky gibi dokunulmazlık verilecek.

  KESİNTİSİZ DİNLEME

  Emniyet, çetelerin telefonlarını 24 saat kesintisiz dinleyebilecek. Savcı izniyle telefonlar dinlemeye alınabilecek. Uzun süreli dinleme kararını mahkemeler verecek. Şu anda polis, telefon dinleme izni alabilmek için önce yazılı metin hazırlayıp müdürüne imzalatıyor. Sonra adliyeye gidip, mahkemede sırasının kendisine gelmesini bekleyip istem yazısını hakime sunuyor. Hakim ise bu istemi inceledikten sonra dinleme kararını veriyor. Eğer mesai bitiminde bir telefonun dinlenmesi gerekiyorsa, polisin izin alabilmesi ertesi günü buluyor. Böylece iş işten geçmiş oluyor. Oysa ABD'de telefon dinleme yetkisi savcıda bulunuyor. Savcılar göreve başlar başlamaz, telefon dinleme yetkisini CIA veya FBI'a devrediyor. Böylece, mafyayla mücadelede, istihbarat birimleri hiç zaman kaybetmeksizin telefonları dinlemeye alabiliyor. Türkiye'de polisin çalışma usullerini bilen mafya elemanları, ‘‘Şimdi seni ankesörlü telefondan arayacağım’’ diyerek, sokaktaki bir ankesörlü telefonla ‘‘30 kilo eroin gönderiyorum’’ mesajını verebiliyor. Polis dinleme iznini alıncaya kadar bu konuşma bitmiş oluyor.

  CHAT'LEŞMEYE TAKİP

  Mafya örgütlerinin polisi atlatmak için bilgisayar teknolojisiyle haberleşmeye başlamasına karşı da önlemler getirilecek. Mafyanın İnternet'i kullanarak Chat'leşme yöntemiyle haberleşmesi de izlenecek. Polis bununla da yetinmeyecek, mafyanın faks ve data haberleşmeleri de izlenecek.

  ŞİRKETLERE İNCELEME

  Mafyanın işlediği suçların veya delillerinin ortaya çıkarılabilmesi için, şüphelilerin çalıştığı resmi kurum veya özel şirketlerdeki her türlü özel ve gizli kayıtlarla bilgisayar verileri incelenebilecek.

  CIA USULÜ GİZLİ GÖRÜNTÜ

  Suç işlemesinden kuşku duyulanların evleri, işyerleri ve kamuya açık yerlerdeki her türlü etkinlikleri, gizli kamera ve CIA usulü hür türlü dinleme yöntemleriyle kayda alınacak. Daha sonra bu kayıtlar, mahkemelere yardımcı delil olarak sunulacak.

  MALİYE İLE İŞBİRLİĞİ

  Polis, elde ettiği bilgileri gerektiğinde maliye müfettişlerine aktaracak. Mafya üyelerinin mal varlıkları ve edindikleri paranın kaynağı, hem polis hem de maliye müfettişlerince araştırılacak. Haksız servete el konulabilecek.

  ABD USULÜ CEZAEVLERİ

  Cezaevleri çetecilerin sefa evi olmaktan çıkartılacak. Bunun için ABD tipi yeni cezaevleri yapılacak. Çete başlarının 30-40 adamıyla aynı koğuya konulup, cezaevi hakimiyetini ele geçirmesi önlenecek. Çetecilerin içerde cep telefonuyla dolaşıp alem yapmalarına da son verilecek. Kaynak sıkıntısını aşmak için eski cezaevleri satılıp yenileri yaptırılacak. İlk olarak İzmir Buca Cezaevi takas yöntemiyle satışa sunulacak.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı