Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çeteler hep aynı

  Hürriyet Haber
  07.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çalışma alanları farklı da olsa ‘‘organize suç örgütleri’’nin çalışma yöntemleri birbirinin aynı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün organize suçlarla ilgili çalışması çetelerin profilini ortaya çıkardı...

  EMNİYET Genel Müdürlüğü, Türkiye'de özellikle turizm, inşaat, arazi, ihaleler, oto kiralama, at yarışları, dernekler, vakıflar, şirketler ve otel sektörlerinde boy gösteren organize suç örgütlerinin ortak özelliklerini 30 maddelik bir listede topladı.

  Suç gruplarının, haksız kazançlarının bir kısmını yardım adı altında dağıtmak suretiyle kamuoyunda sempatik görünmeye çalıştıkları, legal alana kaymak istedikleri ve böylelikle giremedikleri veya açamadıkları birçok kapıyı ‘işadamı’ sıfatıyla açmaya çalıştıkları vurgulanan Emniyet raporunda, 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu çıkmadan önce mevcut yasalarda bu konularda özel bir düzenleme olmaması nedeniyle caydırıcı nitelikte bir cezalandırma yapılamadığı kaydedildi.

  Raporda, bu oluşumlarla sadece güvenlik birimlerinin yaptıkları mücadelenin yeterli olmadığı, özellikle cezaevine giren örgüt mensuplarının örgütle her türlü ilişkisinin kesilmesi ve amaç edindikleri haksız kazanca yönelik mali boyutun ortaya çıkarılması gerektiği vurgulandı. İSTANBUL

  Şirket gibi çalışıyorlar

  Raporda, örf, adet, gelenek ve görenek gibi sosyal unsurların yoğun olarak yaşandığı Türkiye'deki suç organizasyonlarının tespiti yapılan klasik özellikleri de şöyle sıralandı:

  Suç organizasyonlarının yapısı, bir şirket, holding yapısına çok benzemektedir.

  Durmadan çoğalan gruplar arası irtibat söz konusudur.

  Suçu üstlenmek, örgütte kalmanın en önemli unsurlarındandır.

  Güvenlik kuvvetlerine yönelik herhangi bir eylemleri yoktur. Bu psikolojik tesire müsait bir taktiktir. Ancak, gerektiğinde çekinmezler.

  ARSA ALIMI KAMUFLAJ

  Sürekli arsa alımı, şirketlere ortak olma, ihalelere katılma ve işadamı hüviyetine bürünme gibi legal görüntülü faaliyetlerde bulunurlar.

  Devlet mekanizması içerisinde birçok unsuru kullanmak ve aracılık yapmak, yapılanmanın en büyük özelliğidir.

  Kamuoyunda mevcut psikolojik ve sosyal yapının gereklerine uygun mesajlar, tavırlar sergilemektedir.

  SABIKALI OLMAK GEREK

  Sabıkalı olmak ve cezaevi görmek gibi vasıflar, hiyerarşik yapının gereğidir.

  Yakın çevre, akraba ve dostlara sürekli aylık, hediye verilmesi liderliğin tarzıdır.

  Kanunlardaki boşluklardan ortaya çıkan rant alanlarını, şiddet kullanarak kendi zeminlerine çekerler.

  GÖSTERMELİK ŞİRKET SAHİBİ

  Suç sicili temiz olan kişiler vasıtasıyla şirketler kurup, kara para aklama yöntemine başvururlar.

  Aralarında anlaşmazlık bulunan kişileri anlaştırarak, bunlardan menfaat sağlamak suretiyle kendilerini adaleti tesis eden unsurlar olarak gösterirler.

  Vakıflar oluşturarak, yardım görüntülü zorla para almaya çalışırlar.

  KİMSE ÖRGÜTÜ BIRAKAMAZ

  İlk yapılanma safhasında güvenlik teşkilatlarından ayrılan veya emekli olan kişilerin, gerek nüfuzunu, gerekse silahlı gücünü kullanarak, güçlerini artırmaya çalışırlar.

  Örgüte girenlerin ve örgüt hakkında fazla bilgisi olan üyelerin, örgütü kendi istekleri ile terk etmeleri zorlaştırılmıştır. Yapı içerisinde bu tehdit unsurlarını da gündemde tutarlar.

  Yasadışı yöntemlerle yapılan ticareti yönlendirerek, menfaat teminederler.

  LÜKS YAŞANTI CAZİBESİ

  Lüks bir yaşantı sergileyerek, örgüt yapısını tanımayan ya da yeni girmek isteyenleri örgütün içine çekmeye çalışırlar.

  Her örgütün kendi içerisinde yazılı olmayan kuralları vardı. Örgüt üyelerinin bu kurallara kesin uymalarını sağlamaya çalışılır.

  Örgüt üyelerinden, lidere karşı mutlak itaat beklenir.

  Örgütün genişlemesinde hemşericilik önemli yer tutar.

  EN KISA YOLDAN KAZANÇ

  Örgüt liderleri çeşitli sebeplerden dolayı parasız ve gelirsiz kaldıkları zamanlarda en kısa yoldan paraya, o bölge içerisinde kadın alım satımı yapan kişilerden haraç alarak ulaşırlar.

  Polise suçluyu teslim etmek en çok tercih ettikleri yoldur. Bu aşamada suçsuz olan mensuplar suçu kabul edip teslim olabilir. Asıl suçlu ise başka bir görev yerine sevk edilir.

  Organize suç liderleri yaptıkları illegal faaliyetleri kamufle edebilmek için toplum ve devletin sağduyusuna hitap eden davranışlarda bulunurlar. Bununla hedef kitleye mesaj vermek isterler.

  Aranan şahıslar, pasaportlarını genelde iyi bildikleri, kontrolleri altındaki şahısların üzerine çıkarırlar. Bu şahıslar temizdir. Herhangi bir şekilde olumsuz sicil kayıtları yoktur.

  Tetikçinin ailesi korunur

  Örgüt liderleri, mümkün olduğu kadar gizli kalmayı amaç edinirler. Kendilerini emin ve hakim hissederlerse açıkça faaliyet gösterebilirler.

  Mal varlıkları genelde başkalarının üstüne kayıtlıdır.

  Eylem yaparken kullandıkları arabalar, genellikle kiralık ve plakaları sahtedir.

  İhaleler, örgütün sürekli takip ettikleri faaliyetlerdendir.

  Yerel iş gruplarını kontrol altına alırlar.

  Tetikçi veya elemanlar, tutuklu veya mahkum oldukları sürece ailelerine bakılır, aylık ödenir. Bu, liderin en büyük görevidir. Lider, örgütünü bu şekilde motive eder.

  1999'un bilançosu

  GÜVENLİK kuvvetlerince geçen yıl organize suç örgütlerine yönelik gerçekleştirilen 393 operasyonda, 2 bin 420 kişi ‘sanık’ sıfatıyla yakalandı. Bu kişilerle birlikte, 464 tabanca, 17 adet uzun namlulu silahve 12 bin 32 adet de fişek ele geçirildi. Olay sayıları dikkate alındığında, 83 olayla İstanbul, 43 olayla Bursa, 34 olayla Adana ilk üç sırayı aldı. Bu illeri sırasıyla İçel, Ankara, Antalya, Gaziantep, İzmir, Kayseri ve Aydın izledi. Raporda, yine aynı yıl içerisinde 92 oluşumun liderinin belli olduğu, 301 oluşumun liderinin ise tespit edilemediği belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı