Ege Haberleri

  Çete tartışmaları çocuğu etkiliyor

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÜLKE gündeminden eksilmeyen mafya tartışmalarının, bu konuyu işleyen TV dizilerinin gelişme çağındaki çocukları olumsuz etkilediği bildirildi. Psikolog Ferman Bıçakçılar, bu konuda kendilerine başvuran aile sayısının giderek arttığını belirterek, ‘‘Çocukların oyunları arasında çetecilik ilk sırada gelmeye başladı. Bu çok tehlikeli bir gelişme’’ dedi.

  ÇALIŞTIĞIı yerden haftalığını alamayan ya da sokakta, okulda arkadaşları tarafından haksızlığa uğradığını düşünen çocuğun çete, mafya gibi olumsuzlukları örnek alıp hak aramaya başladığını önesüren Bıçakçılar, ‘‘Ergenlik döneminde grup normuna uymak diye genel bir gelişim özelliği vardır. Bu grup normunun temeli çetecilik almaya başladı’’ dedi.

  Önlem almak şart

  SORUNUN sadece dar gelirli ailelerin değil, ekonomik durumu iyi ailelerin çocukları arasında da yaygın olduğunu dile getiren Bıçakçılar, özellikle 13-14 yaşındakilerin iyi izlenmesini ve önlem alınmasını istedi. Son günlerin gözde televizyon dizisi ‘‘Deli Yürek’’i de eleştiren Bıçakçılar, ‘‘Acil önlem alınmalı, çünkü kavgacı, baskıcı, suç işlemeye potansiyel bir gençlik oluşuyor’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı