Gündem Haberleri

  Çete silahı vekilden

  Nurettin KURT
  23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küre Operasyonu’nda gözaltına alınan Yaşar Kaplan’ın silah ruhsatını AKP Niğde Milletvekili Mahmut Uğur Çetin’in aldığı ortaya çıktı. Üstelik Kaplan’ın nüfus kaydı ve ikameti Ankara’da olmasına rağmen, silah Niğde Valiliği’nden alındığı için, adres olarak Çetin’in evi gösterilmiş.

  KÜRE Operasyonu çerçevesinde gözaltına alınan ayakkabıcı Yaşar Kaplan’ın silah ruhsatını AKP Niğde milletvekili Mahmut Uğur Çetin’in aldığı ortaya çıktı. Kaplan’ın nufüs kaydı ve ikameti Ankara olmasına rağmen, silah ruhsatı için gereken ev adresi olarak Çetin’in evini gösterdiği ve Niğde Valiliği’nden ruhsat aldığı belirlendi. İbrahim Tatlıses’in de adının karıştığı, aralarında eski Emniyet Genel Müdürvekili Ertuğrul Çakır, Özel kuvvetlerde görevli yüzbaşı Nuri Bozkır eski başkomiser Tamer Topsakal’ın da bulunduğu çete soruşturmasında yeni bir skandal ortaya çıktı.

  ARKADAŞLAR

  Saunasında tanıştığı Zeliha Tüfekçi’ye kendisini AKP Niğde Milletvekili Çetin’in danışmanı olarak tanıtan Yaşar Kaplan’ın silah ruhsatı alımı serüveninde Çetin’in adı ön plana çıktı.

  Silah ruhsatı almak isteyen Kaplan’ın yardımına hem ticari ilişkisi bulunduğu hem de yakın arkadaşı olduğu öne sürülen Çetin koştu. Çetin, ikametgahı Ankara olmasına rağmen kendisinin Niğde’deki ev adresini Kaplan’ın adresi olarak gösterdi. Çetin bunun için muhtardan kendi ev adresiyle ikametgah belgesi aldı. Çetin, Kaplan’ın kolay silah alabilmesi için de Niğde Valisi’ni aradı.

  FOTO BELGE

  Öte yandan sauna sahibi Zeliha Tüfekçi’nin, ifadesinde kendisinden "Emniyettekilere vereceğim" diyerek peyderpey paralar aldığını söylediği ayakkabıcı Yaşar Kaplan ve Kaplan’ın eşi ile bir açılışta aynı karede buluştuğu fotoğraf da delil olarak sunuldu. Benzer fotoğraflar ve bazı deliller, Zeliha Tüfekçi’nin avukatları Temel Eken ile Kürşat Bayrakçı tarafından savcılığa sunuldu. Avukatlar, Kaplan’ın "Ben Zeliha ile bir kez görüştüm" iddiasını çürütmek için bu fotoğrafları savcılığa delil olarak ilettiler.

  ÇEVRE GENİŞ

  "Bürokrat çevresi geniş olduğu"
  belirtilen Yaşar Kaplan’ın, bir açılışta bazı milletvekilleriyle hatıra fotoğrafı çektirdiği ortaya çıktı. Yaşar, bu karede de danışmanı olduğunu iddia ettiği Niğde AKP milletvekili Çetin ile aynı karede buluştu. Ayrıca bir gün emniyette sorgulandıktan sonra dün savcılığa sevk edilen Yaşar Kaplan, burada ifadesinin alınmasının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gökhan Kazancı ise tutuklanma istemiyle savcı tarafından mahkemeye sevk edildi.

  MECLİS GİRİŞ KARTI

  Yaşar Kaplan’
  a silah ruhsatı verilmesi için aracı olan AKP Niğde Milletvekili Mahmut Uğur Çetin’in yine Kaplan’a TBMM’ye rahat girip çıkması için giriş kartı çıkarttığı da ortaya çıktı. Olayların medyaya yansıması üzerine Çetin, giriş kartını Kaplan’dan geri aldı.

  Bazen çayımı içmeye gelir

  AKP milletvekili Çetin, Hürriyet’in sorusu üzerine önce "Nereden biliyorsunuz?" diyerek şaşkınlığını dile getirdi. Sonra olayı doğrulayan Çetin şunları söyledi: "Ben deri ticareti yaparım, kendisiyle geçmişte görüşmemiz ve ticari ilişkimiz olmuştur. Halen de görüşürüz, ara sıra çayımı içmeye gelir. Ancak danışmanım değildir. Silah ruhsatını almasına gelince, her vatandaşa olduğu gibi kendisine kolaylık olsun diye yardımcı oldum."

  ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM

  Çetin, "Danışmanıyım" diyerek adını kullandığı için Kaplan hakkında hukuki yollara başvuracağını belirterek şöyle konuştu: "Tamam arkadaşımdır ama başka bir yerde hani, bir sohbet ortamında filan adımı kullansa neyse diyeceğim. Ama gidip de saunalarda elalemin kadınlarına adımı kullanması çok ağırıma gitti. Ben ne sauna tanırım ne kadın tanırım. Kendisiyle konuştum kızdım. Silah içinde valiyi arayacağım ve iptal ettireceğim."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı