Gündem Haberleri

  Çete operasyonunda Dink suikastının sanığı gözaltında

  Elvan EZBER/İSTANBUL, (DHA)
  17.01.2011 - 12:53 | Son Güncelleme:

  Cinayetten şantaj amaçlı cinsel ilişki görüntüsü çekmeye kadar 16 ayrı suça karışan ve elebaşılığını Hakan Çillioğlu’nun yaptığı 34 kişilik şebeke iki grup halinde adliyeye sevk edildi. Dün mahkemeye çıkarılan 6 kişiden 1’i tutuklanırken kalan 27 kişi de bugün adliyeye gönderildi. Gözaltına alınan şüpheliler arasında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada tutuksuz yargılanan Salih Hacısalihoğlu da var.

  Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 6 ay süren fiziki ve teknik takibin ardından 14 Ocak 2011’de İstanbul’da tespit edilen 48 adrese operasyon düzenledi. Baskında 34 kişi gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise 3 adet 9 mm çapında ruhsatsız tabanca, 4 adet 7.65 mm çapında ruhsatsız tabanca, 1 adet 38 kalibre çapında ruhsatsız tabanca, çeşitli çap ve ebatlarda fişek, boş kovan ve 1 adet sahte ehliyet ele geçirilmişti.

  Şebekenin elebaşılığını 11 yıl önce Alaattin Çakıcı’nın yeğeni Kenan Ali Gürsel’i öldürdüğü belirtilen Hakan Çillioğlu ile aralarında Hülya Avşar’ın evinin de bulunduğu ünlü mekanları kurşunlattığı belirtilen Tezcan A.’nın yaptığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan şüpheliler arasında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada tutuksuz yargılanan Salih Hacısalihoğlu da var.

  Yapılan sorgulama sonucunda zanlıların silahlı suç örgütü kurmak, suç örgütüne üye olmak, yağma, yağma amaçlı tehdit, hürriyeti tahdit, şantaj amaçlı cinsel ilişki görüntüsü çekmek, adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs, kasten yaralama, darp, sahtecilik, kültür ve tabiat varlıkları koruma kanununa muhalefet suçlarına karıştığı tespit edildi.

  Emniyette işlemleri tamamlanan 34 zanlıdan 1’i emniyetten serbest kalırken 6’sı dün adliyeye sevk edildi. 6 kişiden 1’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şebekenin geri kalan 27 üyesi ise bugün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı