Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Çete ihmal yüzünden ortaya çıkarılamadı’

  BERLİN
  18 Haziran 2017 - 17:50Son Güncelleme : 18 Haziran 2017 - 17:50

  Irkçı terör örgütü NSU tarafından katledilen sekiz Türkiye kökenliden 2’sinin ailesi, çetenin ortaya çıkarılmamasında devletin kusuru ve ihmali bulunduğu, soruşturma sürecinde mağdur edildikleri gerekçesiyle Alman devletine karşı tazminat davası açtı.

  TAZMİNAT davasını NSU’nun ilk kurbanı Enver Şimşek ile Nürnberg’de katledilen İsmail Yaşar’ın yakınları açtı. Aileler, Nürnberg’te açtıkları davada devletten 50 bin euro tazminat talep ediyor. Aileler davaya gerekçe olarak, ırkçı örgütün ortaya çıkarılamamasında devletin ihmali ve kusurunun bulunduğunu, cinayetlerden sonra soruşturma ekiplerinin kendilerini şüpheli duruma düşürüp mağdur etmelerinin gerekçe gösterdi. Şimşek ve Yaşar ailelerinin tazminat davasını kazanmaları durumunda, karar diğer kurbanlar için emsal teşkil edecek.

  ‘Çete ihmal yüzünden ortaya çıkarılamadı’

  DAVA 2013 YILINDAN BERİ DEVAM EDİYOR

  NSU çetesi üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt, 4 Kasım 2011’de Eisenach kentinde bir banka soygunu sonrası kaçamayacaklarının anlayınca içinde bulundukları karavanda intihar etmişti. Diğer üye Beate Zschaepe ise dört günlük firardan sonra 8 Kasım 2011’de polise teslim olmuştu. 6 Mayıs 2013’te Münih’te başlayan davada bir numaralı anık Zschaepe dışında dört sanık da örgüte yardım ve yataklıktan yargılanıyor. Davanın bu yılın sonunda sonuçlanması bekleniyor.

  Etiketler: ALMANYA , NSU , tazminat , Cinayet
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı