Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çete avına ödül

  Hürriyet Haber
  27 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 27 Eylül 1998 - 00:01

  Başbakan Mesut Yılmaz'a, çeteler ve mafya ile mücadeledeki başarısından dolayı Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından ‘Üstün Devlet Adamlığı’ ödülü verildi. Federasyon Başkanı Ata Erim, ödülünü sunduğu Yılmaz'a, ‘‘Türkiye'mizi çetelerden kurtarmak için gösterdiğiniz kararlı çalışmalarınız bizi son derece memnun etmiştir’’ dedi.

  Türkiye Alaattin Çakıcı'nın kasetleri nedeniyle çalkalanırken, ABD'de bulunan Başbakan Mesut Yılmaz'a, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından, çeteler ve mafya ile mücadeledeki başarısından dolayı, ‘Üstün Devlet Adamlığı’ ödülü verildi.

  Önceki gece New York Hilton Oteli'nde bir tören düzenleyen Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı M.Ata Erim, ABD'deki Türk toplumunun Türkiye'deki gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirterek, hükümetin çalışmalarından övgüyle söz etti. Erim, Milli Eğitim Reformu ve AB'nin Türkiye'ye karşı takındığı tavra gösterilen tepkiyi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Erim, ‘‘Türkiye'mizi çeteler ve mafyadan kurtarmak için gösterdiğiniz kararlı çalışmalarınız biz Amerika'daki Türkler'i son derece memnun etmiştir’’ dedi. Erim, geleneksel Türk yürüyüşlerinin eski özelliğini kaybettiğini de vurguladığı konuşmasında, bunun gerekçesini geçmiş hükümetlere bağladı ve Yılmaz'dan destek istedi.

  Devlet Bakanı Cavit Kavak, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Berna Yılmaz'ın da katıldığı törende konuşan Yılmaz, Türk ABD Dernekleri Federasyonu'yla biraraya gelmeyi özellikle istediğini söyledi. Yılmaz, Atatürk'ün 1920'li yıllarda kendisini ziyarete gelen bir ABD heyetine, ‘‘Siz yeni kıtada eski bir demokrasi, biz eski bir kıtada yeni bir demokrasiyiz’’ sözünü hatırlattı. Türkiye ile ABD'nin ortak yönünün demokrasi olduğunu da vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin bulunduğu coğrafi bölgeye dikkat çekti ve ABD ile karşılıklı çıkar ilişkileri içinde bölgede demokrasinin gelişmesine katkı sağlanabileceğini vurguladı.

  Soğuk savaş sonrası ortaya çıkan globalleşmenin yararlarını da sıralayan Yılmaz, ‘‘Ancak bu dönemde barışın sağlanması çok daha zor olmaktadır. Bu sorunların aşılması için ikili işbirliği zorunlu olmaktadır’’ dedi. Yılmaz, federasyon üyelerine ABD'deki Türkiye karşıtı lobilerin gücünü de hatırlattı. Yılmaz, ‘‘Türkiye karşıtı lobiler 150 yıldır buradalar. Unutmayın ki sizin 30 yıllık bir geçmişiniz var. ABD'de Türkiye'yi hedef alan lobiler kendi çıkarlarını ABD'nin çıkarlarının üzerinde görmektediler’’ dedi. Yılmaz, ABD'de de okuyan Türk gençlerine sahip çıkılmasını da istediği konuşmasında, bunların gelecekte Türkiye'nin lobi faaliyetlerinin temel taşları olacağını söyledi.

  Yılmaz'a ABD'deki Türkiye'nin Dostu Museviler Birliği tarafından da bir ödül verildi. Devlet Bakanı Kavak ile Dışişleri Bakanı Cem'e de plaket sunuldu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı