« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cesur Yürek

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Altay’ın çıkarlarını korumak için savaşmaktan çekinmiyor

Camianın büyüklerinden taraftarlara, basından MHK'ye kadar birçok kişi ve kurumla çatışmaya girmekten kaçınmayan Başkan Nafiz Zorlu, alışılmış yönetici profilinin dışına çıkarak öncülük yaptı.

KİMİNE göre çok zeki, kimine göre, ‘‘dediğim, dedik'' bir diktatör... Bazen aşırı duygusal. Bazen de olağanüstü dayanıklı. Tribünlerden kendisine edilen küfürlere sesini çıkarmayıp, galibiyet sevincini doyasıya yaşayarak intikam alıyor. En önemli özelliği, yumuşak görüntüsünün ardındaki savaşçı ruhu. Altay'ın zarar gördüğüne inandığı zaman kılıcını çekip, sonunun ne olacağını düşünmeden karşısındakine saldırıyor. İşte ‘‘Cesur yürek''in meydan savaşları:

Anadolu'da öncü

Havuz gelirlerinin dört büyükler ile Anadolu kulüpleri arasında adaletli dağıtılmasını sağlamak için çaba harcadı. Pastadan aslan payını alan, sonra da ligde bunun avantajını kullanan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor'un yanı sıra Federasyon ve naklen yayın şirketine karşı verilen savaşın öncüleri arasındaydı. Sonuçta, Anadolu kulüplerinin payı arttı.

Şirketleşme ısrarı

Şirketleşme konusunda camianın diğer büyükleriyle fikir ayrılığına düştü. Kulübün geleceğini garanti altına almak için şirketleşmeyi şiddetle savundu. Şirketleşme gerçekleşmeyince, ‘‘Altay futbolcu satarak borçlarını ödeyecek ve küçülecek. Camia böyle istiyor'' diye rest çekti. Futbolcu sattı, ama almayı da ihmal etmeyerek Altay'ın güç kaybetmesini önledi.

Basınla sürtüştü

İzmir basınıyla bir dönem kanlı bıçaklı oldu. Bazı basın organlarının Altay haberlerini saptırdığını, kulübe zarar vermeye çalıştığını, 1.Lig takımı olmalarına rağmen, sayfalarda hakettikleri kadar yer bulamadıklarını öne sürdü. Kulübün bünyesine Basın Danışmanı alıp, Altay'la ilgili haberleri faksla geçmeye başladı. Camianın büyükleri araya girerek havayı yumuşattı.

İstanbul'a çattı

İstanbul medyasına da çattı. İstanbulspor maçına çıkarken futbolcuların taşıdığı, ‘‘Anadolu'nun sesine kulak vermeyen medyayı protesto ediyoruz'' pankartı ses getirdi. Televizyonlar, İstanbul ekipleriyle maç yapan rakiplerin antrenörlerine de mikrofon uzatmaya başladı. Öyle ki Başkan Nafiz Zorlu maçtan sonra tek başına beyanat verse bile yayınlanır oldu.

Maçlara boykot

Kocaeli yenilgisinden sonra aleyhine tezahürat yapan, hatta arabasını tekmeleyen fanatiklere camia tepki göstermediği için küstü. Uzun süre Altay'ın İzmir'deki maçlarını boykot etti. Altay'ı seyretmek yerine Aydınspor'u izlemek için Kuşadası'na bile gitti. Siyah-beyazlı ekibin, Trabzonspor'u Alsancak Stadı'nda yendiği karşılaşmaya gelerek protestoyu bitirdi.

Ticari ortaklık

İzmir kulüplerine yaptığı tekliften olumlu cevap alamayınca, KSK ve Bucaspor'un Play-Off yarışındaki rakibi Aydınspor'la protokol imzaladı. Siyah-beyazlı kulübe, ‘‘Play-Off'a çıkarsanız, havuz gelirinin yüzde 35'ini vereceksiniz'' şartıyla futbolcu yardımında bulundu. İzmir'deki tepkileri, ‘‘Bu ticari bir iş'' diyerek göğüsledi.

MHK'ye savaş açtı

Bursaspor maçında yaşanan Muhittin Boşat rezaletinden sonra MHK'ye savaş açtı. MHK Başkanı Hilmi Ok ve İzmirli Üye Mevlüt Güzel hakkında çok sert eleştiriler yaptı. Kanal D'nin ‘‘Spor Mahkemesi'' programının yanı sıra birçok TV'deki oturumlara katılarak MHK'nin güvenilirliği ve saygınlığı kalmadığını bütün Türkiye'ye haykırdı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler