Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cesur Müfit Kabil Elçisi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  11 Aralık 2001 - 02:05Son Güncelleme : 11 Aralık 2001 - 02:05

  Türkiye, beş yıl aradan sonra 29 Kasım'da faal hale getirdiği Kabil Büyükelçiliği'ne, Dışişleri Bakanlığı'nda, ‘‘savaş ve kriz bölgelerinin deneyimli diplomatı’’ olarak isim yapan Müfit Özdeş'i atadı.

  Halen Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi (Libya) olarak hizmet veren Özdeş'in, Ocak ayının ilk yarısında görevine başlaması bekleniyor. Türkiye, Taliban yönetiminin iktidara gelmesinin ardından 1996 yılında Kabil Büyükelçiliği'ni kapatarak, bu ülkeyle diplomatik ilişkisini kesmişti.

  O dönem Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi olan Bilge Cankorel bu karar üzerine Türkiye'ye geri dönmüştü. Türkiye'nin, Kabil Büyükelçiliği'ni ilk aşamada Afganistan'da geçici hükümeti kurma çalışmalarının devam etmesi nedeniyle maslahatgüzarlık seviyesinde tutmayı planladığı bildirildi. Afganistan'da siyasi otoritenin tamamen sağlanmasından sonra temsilciliğin yeniden büyükelçilik seviyesine çıkarılacağı belirtildi.

  SAVAŞ ORTAMINI ÇOK İYİ BİLİYOR

  Özdeş,
  'in bölgeyi ve savaş ortamlarını çok iyi bilmesi nedeniyle Kabil Büyükelçiliği'ne getirildiği belirtildi. Özdeş'in göreve başlamadan önce Dışişleri'nin Afganistan Koondinatörü Müsteşar Yardımcısı Aydemir Erman'la birlikte Kabil'e giderek bir ön incemelede bulunması bekleniyor.

  Özdeş, Türkiye'nin o dönem Almanya'nın başkenti olması nedeniyle Bonn, Stockholm ve Lizbon büyükelçiliklerinde de değişik görevlerde bulundu.

  Zor işlerin diplomatı

  Büyükelçi Müfit Özdeş, savaş ve kriz bölgeleriyle ilgili en yoğun deneyimi Somali'de kazandı. 1993 yılında Somali'de Orgeneral Çevik Bir'in BM Barış Gücü'nün komutanlığını yaptığı dönemde, Türkiye'nin Dışişleri Temsilcisi olarak görev yaptı. Özdeş, Türkiye'nin 1995 yılındaki ilk Kuzey Irak harekatı sırasında, Dışişleri adına harekatın insani boyutlarını denetledi. 1997 yılında Trablus Büyükelçiliği'ne atanan Özdeş, Türkiye ile Libya arasında yaşanan gerginliğin sona ermesinde de önemli rol oynadı. Urumiye (İran) Başkonsolosu ve Tahran Büyükelçiliği'nde maslahatgüzar olarak görev yapan Özdeş, Bağdat'ta da bulundu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı