ÇORUM HABERLERİ

ÇESOB Başkanı Kılıç'tan esnafa vergide değerleme oranarındaki artış uyarısı

AA / İsmail Çimen
08.01.2015 - 11:26Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ÇORUM

AA / İsmail Çimen

ÇORUM (AA) - Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı yalçın Kılıç, esnafa vergide değerleme oranlarında yapılan artış dolayısıyla uyarıda bulundu.

Kılıç, Vergi Usul Kanunu ile diğer vergi kanunlarında yer alan maktu tutarlardaki vergi, resim ve harçlar ile vergi cezalarının her yıl bir önceki yıla ait yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle yeniden belirlendiğini hatırlattı.

Maliye Bakanlığı’nın 2014 yılına ait yeniden değerleme oranını yüzde 10,11 olarak açıkladığını ifade eden Yalçın Kılıç, yeniden değerleme oranına göre belirlenen ve 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren geçerli olan bazı vergileri şöyle açıkladı:

"Geçtiğimiz yıl ve önceki yıl 800 lira olarak uygulanan fatura kesme zorunluluğuna ilişkin tutar 2015 yılı için 880 lira olarak belirlendi. Dolayısıyla, 2015 yılında mal ve hizmet satışları tutarının 880 lirayı geçmesi halinde perakende satış fişi veya yazar kasa fişi yerine fatura kesilmesi zorunludur. Ayrıca, tutarı ne olursa olsun, müşterinin talep etmesi halinde her türlü mal ve hizmet satışlarında fatura düzenlenmesi gerekmektedir."

Amortisman sınırının da 880 lira olarak belirlendiğini vurgulayan Kılıç, "Gerçek usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarlarımız, 2015 yılında 880 liranın (KDV hariç) altındaki demirbaş, makine ve amortismana tabi diğer iktisadi kıymetleri doğrudan gider yazabileceklerdir" dedi.

- Bilanço usulüne göre defter tutma hadleri de artırıldı

Kılıç, bilanço usullerine göre defter tutma konusunda ise esnaf ve sanatkarlardan, alım-satım işi ile uğraşanların 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren, yıllık alış tutarları 160 bin, yıllık satış tutarları 200 bin lirayı, alım-satım işinin dışındaki işlerle uğraşanların ise yıllık gayrisafi iş hasılatı 88 bin lirayı, hem alım-satım hem de hizmet işlerini birlikte yapanların da iş hasılatının 5 katı ile yıllık satış tutarlarının toplamı 160 bin lirayı aşanların, 2016 yılında birinci sınıf tüccar sayılacaklarını ve bilanço esasına göre defter tutacaklarını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çorum haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Çorum haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ÇESOB Başkanı Kılıç'tan esnafa vergide değerleme oranarındaki artış uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı