Ege Haberleri

EGE

  Çeşme’nin geleceği için randevu şart

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  22 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 21 Temmuz 2012 - 14:38

  Çeşme’de termal turizm tesisi kurmak için yolan çıkan 60 ortaklı TETUSA, projenin hayata geçmesi için 3 aydır Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın randevu vermesini bekliyor.


  İZMİRLİ iş insanları 5 yıl önce bir araya gelerek Çeşme Termal Kür Merkezi’ni (TETUSA) kurdu ve yarımadada arazi aramaya başladı. Şirket, Hazine ile Alaçatı Belediyesi’nin arazisinde karar kıldı ve tapu çıkardı. Proje, Sağlık Bakanlığı’na da gönderildi. Bakanlık, 60 dönümlük araziyle ilgili, “Taşınmazların sağlık turizmi açısından gelecek vaat eden bölgede olması nedeniyle irtifak hakkı tesis edilmesi uygun bulunmuyor” yanıtını verdi. TETUSA ise şimdi konuyu Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a anlatmak için randevu istiyor. 2 yılda tamamlanması planlanan termal turizm merkezinde, sağlıklı yaşam alanları, otel, diş ünitesi, yüzme havuzu ve yaşlı bakım evi gibi bölümler yer alıyor. 30-40 milyon TL’lik yatırım yapılması bekleniyor.

  Şifalı suya sahip
  Çeşme’de Türkiye’nin en şifalı suyu olduğunu, ancak otellerin tedavi amaçlı yararlanamadığını aktaran TETUSA Yönetim Kurumu Başkanı Veysi Öncel, “Biz de 60 ortaklı yapıyla TETUSA’yı kurduk. Araştırmalar sonucunda, Hazine ile Alaçatı Belediyesi’nin arazisinde karar kılındı. Gerekli çalışmalar sonucunda buraya masraf edilerek tapusu çıkarıldı. Ama konu Sağlık Bakanlığı’na takıldı” dedi.

  Erdoğan’a gidiyor
  Konuyla ilgili olarak 2010’de araziye sağlık, rekreasyon tesisi ve yaşlı bakım evi yapmak amacıyla irtifak hakkı tesis edilmesinde sakınca olup olmadığına ilişkin Sağlık Bakanlığı’na  görüş sorduklarını ifada eden Öncel, şunları söyledi:
  “Gönderdiğimiz dilekçemize Nisan 2011’de yanıt aldık. ‘Bahse konu taşınmazların sağlık turizmi açısından gelecek vaat eden bir bölgede olması nedeniyle irtifak hakkı tesis edilmesi uygun bulunmadı’ deniliyor. Milli Emlak Genel Müdürlüğü konuya olumlu yaklaşıyor. Bu gelişmeler üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a randevu talebinde bulunduk. Ancak genel müdür ve bakan yardımcılarıyla görüşüldü. Bakanla görüşemedik. 3 aydır randevu için yanıt vermesini bekliyoruz. Bir yanıt gelmezse o zaman konuyu sayın başbakana taşıyacağız. Özel sektöre yatırım yapın deniyor. Biz de yatırım için çabalıyoruz. Ama bakanla bir türlü görüşemiyoruz.”

  Yabancı yatırımcı da projeyle ilgileniyor
  Yer tahsisi yapıldığı anda projeye başlayacaklarını dile getiren Öncel, iki yıl içerisinde tamlayabileceklerini belirterek, “Kür merkezi bünyesinde sağlıklı yaşam alanları, diş ünitesi, yüzme havuzu, yaşlı bakım evi ve aktivite merkezi olacak. Ağır hastalar için 100 yatak kapasiteli bir otel yer alacak. Avrupa’nın sayılı tesislerinden biri olacak” ifadesini kullandı.

  İşte ortaklar
  Ahmet Metin Tarhan, Ahmet Selim Güven, Alaçatı Turizm, Alataş Alaçatı İmar, Ali Erim Köstepen, Ali Veryeri, Avram Sevinti, Aydın Alam, Ayşe Demet Özbilgin, Bedri Artut, Bedriye Tiryaki Mencik, Bim Grup Bilgisayar Yatırım Planlama ve Organizasyon, Bülent Veryeri, Çağdaş Turizm Otelcilik, Çelikbilek Sabun ve Yağ, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Çeştaş, Çeştur Çeşme İmar Turizm, Çetaş Çeşme Otelcilik Termal Enerji ve Ticaret, Çiğdem Sebik, Dalgıç İnşaat, Ege Sanayicileri Holding, Enis Özsaruhan, Enver Erdoğan, Erdoğan Tözge, Eritre Turizm Ticaret, Gamze Karadede, Gönül Altınkapı, Hakan Ergüven, Hayrünnisa Demirhisar, Türker Sarıkol, İbrahim Erkoç, İbrahim Timur Ömürgönülşen, İlhan Feyzi Gürel, İnan Kardeş, İnkim, İsmail Tamer Taşkın, Karal Turizm, Levent Köstem, Lucien Arkas, Mehmet Haluk Özsaruhan, Mehmet Tiryaki, Muammer Ekrem Oran, Mustafa Bülent Moral, Necdet Yorgancıoğlu, Nilgün Baykal, Onur İnşaat, Önder Türkkanı, Öz-Ege Tütün, Potpori Turizm Otelcilik, Ramazan Taşkın Akay, Salih Esen, Samim Sivri, Şinasi Ertan, Talat Sivri, Terbay Turizm, Ünal Atalay, Viltur Villasaray, Yakup Kanyas, Yıldız Şima.

  12 ay turizm için mutlaka

  Kür merkezi yatırımının bölgede 12 ay turizm hareketi için son derece önemli olduğunu dile getiren Veysi Öncel, “Çeşme’nin kısa sezonunu uzatmak için büyük fırsat. Bu arsa ve proje Çeşme’nin geleceğine yön verecek. Bu proje hem gelen turist sayısını, hem de bırakacağı dövizi yukarılara taşıyacaktır. 30-40 milyon TL’lik bir yatırım öngörülüyor. Yurtdışından birkaç büyük seyahat acentesi de, ortaklık için incelemelerde bulunuyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı