Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çeşme Limanı'nda cephane yüklü otomobil

  Saygı Öztürk
  18 Temmuz 2007 - 10:40Son Güncelleme : 18 Temmuz 2007 - 14:52

  İtalya'dan Çeşme limanına gelen geminin içindeki otomobil, silah ve cephane yüklü çıktı. Otomobilde, tabancalar, silahlar, bıçaklar, dürbünler, binlerce silah aksamı ele geçirildi. Araç sahibinin evinde yapılan aramada da 34 uzun namlulu yivli silah, 26 tabanca daha ele geçirildi.

  Gümrük Müsteşarlığı'na bağlı Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, dün İtalya'dan İzmir'in Çeşme ilçesi limanına getirilen bir otomobil içinde çok sayıda silah, mermi, bıçak ve silah parçaları ele geçirdi. Aynı kişinin evinde yapılan aramada da uzun namlulu silahlar, tabancalar bulundu.

   

  Bu kişinin telefon defterinde ki notlar ve telefon trafiğinden yola çıkan Gümrük Müsteşarlığı ekipleri, bağlantıları ortaya çıkartmak için polisle ortak çalışmaya da başladı. Kimliği gizli tutulan kişinin, örgütsel bağı araştırılırken, olayın soruşturması da çok yönlü yürütülüyor.

   

   

  İtalya'nın Ancona Limanı'ndan gemiyle Türkiye'ye gelen FDS FM 35 plakalı otomobildeki silah ve mühimmat, "risk analizleri çerçevesi"nde yapılan denetim sonucunda yakalandı. İzmir-Bornova nüfusuna kayıtlı kişi, Cumhuriyet Savcılığı'nda "susma hakkı"nı kullanırken, zaman kazanmaya çalışmış olabileceği değerlendirildi.

   

  BİNLERCE MERMİ

   

  Otomobilde yapılan aramada, 16 adet değişik çap ve markada tabanca, bir adet piyade tüfeği, 10 bin 700 adet değişik çaplarda mermi, 9 bin 570 adet değişik çap ve boyutta namlu, şarjör, kundak, kapsül, 2 adet dürbün de ele geçirildi.

   

  RAMBO BIÇAKLARI

   

  Otomobilde tabanca ve mermilerin yanı sıra 35 adet de "Rambo bıçağı" olarak nitelendirilen bıçaklar bulundu. Silah ve bıçakların ne amaçla getirilmiş olabileceği araştırılırken, kimliği gizlenen kişinin evine de mahkeme kararıyla arama yapıldı.

   

  UZUN NAMLULU YİVLİ SİLAHLAR

   

  Otomobilinden sonra aynı kişinin evinde de silah ve mühimmat bulundu. Evde 34 adet uzun namlulu yivli silah, 26 tabanca, 17 bin 667 adet mermi ele geçirildi. Yapılan aramada bir İngiliz piyade tüfeğinin yanı sıra 22 kasatura bulunması gümrükçüleri, daha da şaşırttı.

   

  OPERASYONU MÜSTEŞAR YÜRÜTÜYOR

   

  Son dönemde Gümrüklerde silah, cephane, uyuşturucu yakalama oranında büyük artış olduğu dikkat çekerken, son operasyonu da Müsteşar Bülent Ertem’in bizzat yürüttüğü öğrenildi.

   

  Gümrük Müsteşarı Bülent Ertem, otomobil ile evde silah ve patlayıcıların bulunduğuna, soruşturmanın genişletilerek devam ettiğine ilişkin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’e bilgi notu verdi. Türkiye'ye silahların Güneydoğu'daki sınır kapıları dışından da girdiği ve bu nedenle gümrük kapılarında aramaların sıklaştırılacağı bildirildi.

  SİLAHLARIN SAHİBİ YASİN ÖZTEK

  Ootomobilinde evinde ve bağlantılı olduğu kişilerle çok sayıda silah, mermi ve kasatra yakalatan kişinin daha önce Güneydoğu'da PKK'ya karşı savaşan Yasin Öztek olduğu öğrenildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı